Pozorované zlepšení nastává zejména u pacientů v chronické fázi onemocnění se suchými, olupujícími se ekzémovými ložisky, naopak v akutní výsevové fázi může dojít k výraznému zhoršení projevů atopického ekzému drážděním UV paprsky, ev. pocením, třením kůže.
Čím prospívá atopikům pobyt u moře?
Popisovaný léčebný účinek přímořského pobytu způsobuje několik faktorů- vyšší vlhkost vzduchu, dýchání aerosolu z mořské vody, snížení prašnosti, pylové zátěže, množství roztočů a plísní, působení solí mořské vody na kůži, vystavení kůže přiměřeným dávkám UV záření, v neposlední řadě psychické uvolnění, dostatek odpočinku a spánku.
Kdy a kam?
Při plánování přímořského pobytu pro ekzematika bereme v úvahu určitá specifika- pobyt na plážích s velmi jemným pískem není vhodný kvůli dráždění, raději volíme pláže oblázkové či kamenité. Vybíráme letoviska s menším množstvím rekreantů, mimo ústí velkých řek s ohledem na čistotu vody. Při cestování zařazujeme dostatek přestávek pro ochlazení, opláchnutí kůže čistou vodou – pocení projevy ekzému zhoršuje, zesiluje svěděné kůže. Doplňujeme tekutiny. Výhodou bývá možnost letecké dopravy.
U ekzematiků s potravinovými alergiemi či známým drážděním kůže po některých potravinách volíme pobyt v apartmánech s možností individuální přípravy stravy, nebo volným výběrem jídel v restauracích proti jednotnému menu u pobytů s polopenzí. Jindy vítané kulinářské speciality mohou být zejména pro děti příliš dráždivé.Optimální délka pobytu je 3 týdny.
Velmi důležitým faktorem je možnost omytí sladkou čistou vodou po koupeli v moři, pokud sůl na kůži štípe. Jestliže však sůl nedráždí, můžeme mořskou vodu nechat na kůži ve stínu zaschnout. Vždy, když kůže oschne, promazáváme ji neutrálními krémy a mléky ev. opalovacími prostředky. Zejména u malých dětí je vysoké riziko přehřátí – volíme stín či polostín u pláže, slunečníky. Pokud se dítě nekoupe, je nutné zabránit jeho pobytu na přímém slunci. Hlídáme dostatečný přísun tekutin dětem i dospělým – vody,ředěných ovocných šťáv, slabého čaje, tekutiny lze doplňovat i ve formě polévek, tolerovaného ovoce ( meloun).
Ochrana před UV zářením je důležitá i u ekzematiků
Ochranné opalovací prostředky vybíráme s ohledem na věk a typ kůže. Ochranné přípravky by měli být na bázi minerálního filtru. Spálení kůže může vyvolat zhoršení atopického ekzému, navíc s sebou nese riziko rozvoje rakoviny kůže v pozdějších letech. Kojenci do roku věku by na přímém slunci neměli pobývat vůbec, u starších dětí počítejme s mimovolným sluněním během koupání, plavání. Obecně pro děti i dospělé platí doporučení vyhnout se pobytu na slunci mezi jedenáctou a čtrnáctou (patnáctou ) hodinou ( známá siesta jižních národů). Ochranné prostředky pro atopickou Základem léčby ekzmatiků u moře jsou koupele, nikoli slunění.
Vyjímečné Mrtvé moře
U pacientů s atopickým ekzémem dochází u Mrtvého moře k výraznému zlepšení projevů chronického ekzému. Léčebný pobyt je v tomto případě vyjímečný složením vody s vysokým obsahem hořčíku, působením zvláštního klimatu s filtrací UV záření oparem aerosolů z mořské vody, geografickou polohou. I zde jsou nejdůležitějším faktorem léčebných schémat koupele doplněné postupně se prodlužujícím sluněním od několika minut vzestupně dle tolerance nemocných.
MUDr. Daniela Kaňovská dermatolog