Období od října do dubna pro většinu ekzematiků znamená zhoršení stavu pokožky. Na vině je suchý a někdy i příliš teplý vzduch v domácnostech. Problémem je i venkovní mráz, který pokožku vysušuje. Jak se o atopickou pokožku starat, aby v zimě co nejméně trpěla?
Pozor na zanícení a popraskání pokožky
Čím nižší teplotu venkovní vzduch má, tím méně vody je v sobě schopen udržet. Proto je mrazivý vzduch vždy suchý. A podobný problém nastává i v budovách. Radiátory, krby a další topná tělesa vzduch velmi rychle vysušují. Právě suchý vzduch připravuje pokožku o vodu – doslova ji odpařuje.
Jakmile pokožka ztrácí vodu, je napjatá a objevují se v ní prasklinky. A ty jsou pro ekzematika problém, protože se v nich mohou přemnožit bakterie nebo kvasinky, které komplikují léčbu a zhoršují příznaky. Vysušená kůže se snadněji zanítí.
Jenže hydratační mléka a krémy nejsou v zimě dostatečně účinné. Rozhodně nejsou vhodné jako ochrana rukou a obličeje před mrazem. Čerstvě hydratovaná pokožka by mohla být v mrazu náchylnější k poškození.
Nebojte se mastných krémů a mastí
Určitě jste už mnohokrát slyšeli pojem „ochranná kožní bariéra“. Jde vlastně o nejsvrchnější vrstvu pokožky tvořenou rohovými buňkami a mastnými kyselinami čili tuky. Právě tato vrstva chrání pokožku před nadměrným odpařováním vody. Udržování této bariéry je vaším klíčovým úkolem.
Náš tip: Kosmetika pro promazávání atopické pokožky v našem e-shopu
V chladnějším období roku tedy volte kosmetiku s vyšším obsahem tuků. V podstatě se dá říct, že čím více tukových složek promazávací přípravek obsahuje, tím lépe pokožku uchrání před ztrátou vody.
Při mírných teplotách mohou stačit mastnější tělová mléka a krémy, ale v třeskutých mrazech se nemusíte bát mastí s obsahem tuků i přes 80 procent. Na použití během dne jsou vhodné přípravky s řidší, olejovitou konzistencí, které se rychleji vstřebávají. Na noc je výhodné používat hutnější masti či balzámy, třeba s přídavkem vosků.
Výjimka: Mastné krémy nenanášejte na mokvající ekzémová ložiska. Raději vynechejte i oblasti těla, které se nejvíce potí a zapařují.
Promazávejte už při koupeli
Pokud máte tu čest pečovat o dítě s ekzémem nebo jste ekzém zažili na vlastní kůži, určitě jste slyšeli o olejových koupelových přísadách. Jde v podstatě o přípravky, které v sobě kombinují mycí a promašťující složky. Dají se používat místo sprchového gelu i místo pěny do koupele. Po umytí koupelovým olejem je možné vynechat krémování pokožky.
Koupelové oleje nejsou vhodné v období akutního zhoršení ekzému. V tuto dobu raději používejte jiné mycí přípravky, které nevysušují pokožku.
Používáte v zimě jiné druhy kosmetických přípravků než v létě? Které druhy byste doporučili ostatním?