Lidé, kteří se starají o úklid a hygienu ve zdravotnických zařízeních, jsou vystaveni různým chemickým látkám, se kterými se v běžné domácnosti nepracuje, nebo alespoň ne tak často. Na mnohé z těchto látek se může vyvinout „alergie z povolání“. Často alergizující látky je dnes naštěstí možné nahradit jinými.
U zdravotníků i nezdravotnického personálu se ve srovnání s jiným oborem ve zvýšené míře vyskytuje kontaktní alergický ekzém, alergie se však může projevovat i jako astma nebo alergická kopřivka.
Typické alergeny jsou tyto:
- Latex: Přírodní guma, ze které se obvykle vyrábějí zdravotnické i úklidové rukavice.
- Chemikálie obsažené v dezinfekčních přípravcích: Jde zejména o látky jako glutaraldehyd, formaldehyd, glyoxal, hexachlorofen, isopropylalkohol, chlorhexidinglukonát, chlorhexidindiacetát nebo kyselina peroctová.
Často se také objevuje nealergické podráždění pokožky, které opět souvisí s dezinfekcí, případně i s nadměrným používáním mýdel a saponátů, alkoholu a rozpouštědel.
Bezlatexové rukavice jsou snadno k dostání
Chirurgické, vyšetřovací, ale i úklidové rukavice je možné na pracoviště pořídit i ve variantě bez latexu. Alergizující přírodní latex je většinou nahrazen různými syntetickými polymery (gumami). Z důvodu snižování kontaminace vzduchu se doporučují spíše druhy bez pudru.
Chirurgické rukavice bez latexu G-Derm (foto: KRÁSNÝ – zdravotnická technika)
Takové zdravotnické rukavice pochopitelně mají stejné nebo podobné vlastnosti, co se týká ochrany zdravotníka či naopak pacienta před infekcí. Jelikož i řada pacientů je alergická na latex, měly by být k dispozici v každém zdravotnickém zařízení.
Dezinfekce šetrná nejen k alergikům
Dezinfekce rukou, nástrojů, přístrojů či různých povrchů může probíhat ohleduplněji k lidem přecitlivělým na různé chemikálie. Ocení to nejen zaměstnanci, kteří přípravky aplikují a jsou jim poměrně intenzivně vystaveni, ale opět i pacienti, jejichž pokožka je v kontaktu s ošetřenými věcmi a tím i zbytky chemikálií na nich.
Složení moderních přípravků se vyhýbá nejčastějším alergenům na poli antimikrobiálních látek a často také barvivům a parfémům, které rovněž bývají zdrojem podráždění. Hypoalergenní dezinfekční přípravky jsou navíc často také ekologičtější.
Přípravky mohou chránit proti většině bakterií, virů, kvasinek i plísní, a přitom nemusejí páchnout po chloru, jak by mnoho zákazníků mohlo očekávat.
(PR)