Nejen sluneční alergie může být příčinou vzniku nepříjemných vyrážek objevujících se během léta při pobytu na slunci. Problém může paradoxně způsobovat i to, co má pokožku chránit – samotné opalovací přípravky. Alergie na opalovací krém je dokonce častější než alergie na slunce.
Pokud tedy máte po opalování nepříjemné kožní projevy a vyzkoušeli jste již řadu značek a výšek faktorů, to vše bez efektu, váš problém může spočívat v kontaktní alergii na opalovací kosmetiku anebo také v pouhém nealergickém podráždění.
Na řadu složek kosmetických produktů může u člověka vzniknout kožní alergická reakce. U opalovacích přípravků by člověk očekával, že hlavním alergenem budou UV filtry. Ale není tomu tak. Alergické reakce na opalovací přípravky častěji souvisejí s vonnými nebo konzervačními látkami.
Náš tip: Seznam nejčastějších alergenů najdete v článku Složení opalovacích krémů.
Příznaky, které pomalu ustupují
Alergická reakce na opalovací krém se podle intenzity může projevit různými příznaky:
- svědění
- zarudnutí
- vyrážka (pupínky, puchýřky)
- otok pokožky
Typické pro příznaky kontaktní alergie je to, že se projeví na větší ploše, než na kterou jste si natřeli opalovací přípravek. Zatímco svědění může za pár hodin odeznít, vyrážky a otoky se mohou hojit i několik dní.
Bohužel příznaky alergie na opalovací přípravek a alergie na slunce si mohou být velmi podobné, takže bez přesných informací od pacienta může i kožní lékař váhat s diagnózou.
Jaký je tedy rozdíl? Při sluneční alergii obvykle vyrážka „vynechá“ místa, která byla během slunění zakrytá oděvem. Nejvíce bývají touto alergií zasaženy partie, které obdržují největší dávku UV záření, tj. krk a dekolt, ramena či ruce. Více v článku Sluneční alergie: Jak na ni.
Změňte přípravek, ošetřujte vyrážku a kontaktujte lékaře
Pokud jste zaznamenali alergickou reakci na svůj opalovací krém a musíte se dále vystavovat slunci, musíte vyzkoušet jiný přípravek. Pravděpodobně vám bude vyhovovat nějaký druh určený na alergickou pleť, takzvaně hypoalergenní. Takové se prodávají spíše v lékárnách či v obchodech s přírodní kosmetikou.
Náš tip: Šetrné opalovací přípravky najdete i v našem e-shopu
Co s vyrážkou? Je-li postižená plocha malá, nemokvá a neotéká, měl by jako první pomoc zabrat nějaký protisvědivý přípravek (například Eucerin AtopiControl acute krém, Fenistil gel, Psilo-Balsam nebo Atoderm SOS Spray).
I když si s vyrážkou poradíte, je dobré navštívit kožního lékaře nebo alergologa a vzít s sebou obal opalovacího přípravku, na kterém je vytištěno složení. Při troše štěstí se může podařit odhalit složku, která vám vadí. Napište si její název, včetně případných alternativních názvů a při dalších nákupech kosmetiky se dívejte, zda se ve složení produktů nevyskytuje.
Pokud je vyrážka rozsáhlejší nebo nezvladatelná, je vhodné navštívit lékaře ihned. Může předepsat nějaký protizánětlivý dermatologický lék.
Prevence? Vše testovat
Předcházení alergické reakci na opalovací kosmetiku u lidí, kteří už znají svůj alergen, je vcelku jednoduché. Používat jen přípravky, které mají pro ně bezpečné složení.
Ostatním kosmetickým alergikům nezbývá než každý přípravek před nanesením na tělo otestovat na malé ploše pokožky. Jak předejít zklamání a zbytečným výdajům? Před koupí nového opalovacího přípravku si buďto pořiďte jeho vzorek, nebo si výrobek půjčete na otestování od někoho z vašeho okolí.
Výrobci se mohou alergickým spotřebitelům přizpůsobit jen částečně. Případů alergie na kosmetiku sice přibývá, avšak pořád jde maximálně o jednotky procent. Může trvat i desítky let, než se ukáže, že se nějaká složka stala častým alergenem, a hledá se její náhrada.
Náš tip: Jste alergičtí i na jinou kosmetiku? Pak vás bude zajímat také článek Alergie na kosmetiku, nebo jen podráždění pokožky?