Nikl může být také obsažen v některých potravinách (např. špenát, luštěniny, oves, ořechy, kakao, zvířecí vnitřnosti) nebo se uvolňovat z varných nádob při vaření, případně plechovek při skladování potravin. Vyskytuje se také v některé kosmetice nebo v pracích a mycích přípravcích.
Kobalt a chrom se nejčastěji vyskytují v kovových slitinách a oba kovy spolu úzce souvisí. Často jsou využívány při výrobě šperků, elektronických součástek, zubních a ortopedických implantátů. Kobalt může být obsažen v nátěrových barvách, impregnacích, ale také ho nalezneme v barvách na vlasy. Chrom bývá běžnou příměsí v cementu.
Někteří lidé jsou alergičtí na více kovů současně.
Příznaky kontaktní alergie na kovy
Alergie na kovy se nejčastěji projevuje ekzémem v místě kontaktu. Na pokožce se objevují červené pupínky nebo puchýřky, které mohou doprovázet otoky a mokvání. V případě větší koncentrace alergenu se objevuje zhoršené dýchání, dušnost nebo snížení funkce plic.Pokud je nikl obsažen v zubních protézách, korunkách nebo rovnátkách, může vyvolat záněty sliznice dutiny ústní, pocity pálení, afty apod. V případě zvýšeného množství alergizujícího kovu v potravinách nejčastěji dochází k průjmům nebo jiným příznakům podráždění střev.
Diagnostika
V případě, že se při kontaktu s kovem objeví výše uvedené příznaky, měli bychom zvážit návštěvu praktického lékaře, který nás odešle na vyšetření ke specialistovi. Kožní lékař nebo alergolog provede tzv. epikutánní test, kdy na pokožku umístí náplasti s nejčastějšími nebo podezřelými alergizujícími látkami, aby identifikovali konkrétní kov způsobující alergickou reakci.Léčba alergie na nikl, chrom nebo kobalt
Kontaktní alergie na kovy není v současné době možné vyléčit, dispozice zůstává po celý život. Je proto nutné se zcela vyhýbat alergizujícím kovům i potravinám, které je obsahují. Setkat se můžeme i se speciálními testy, kterými si můžeme ověřit, zda daný materiál obsahuje nikl.Existuje celá řada alternativ kovových výrobků, které jsou vhodné i pro alergiky. Šperky můžeme nahradit výrobky z chirurgické oceli, žlutého zlata nebo je opatřit kvalitním pokovením, které zamezí kontaktu s alergizujícím kovem. Na bižuterii či knoflíky je možné nanést tenkou vrstvu bezbarvého laku na nehty, která dočasně zmírní kontakt mezi kovem a kůží. Zubní náhrady je možné vyrobit z keramiky nebo pryskyřice.
V případě, že se objeví vyrážka, lze pokožku léčit lokálně protizánětlivými mastmi s kortikoidy. Nepříjemné projevy alergické reakce tlumíme užíváním antihistaminik.