Červené napuchlé oči. Slzení, pálení, svědění očí. To vše jsou příznaky alergie. Nejvíc alergiků trpí v jarních měsících, kdy všechno kolem kvete. Ještě o něco složitější to mají ti, kteří jsou zvyklí pravidelně nosit kontaktní čočky. Poradíme vám, jak oči při alergii chránit.
Péče o oči v pylové sezóně
Každý pylový alergik by měl navštívit alergologa, aby věděl, které konkrétní rostliny mu problémy způsobují. Díky pylovému kalendáři se pak dozvíte, v kterém období je výskyt vašeho pylu v ovzduší nejvyšší, a můžete se na sezónu připravit. Alergolog vám také předepíše potřebné léky.
Oční alergie se zpravidla léčí celkovými antihistaminiky a speciálními očními kapkami. V žádném případě, i když oči hodně svědí, si je nemněte, pylová zrna se dostanou hlouběji do očí a bude to mnohem horší. Sluneční či dioptrické brýle vaše oči před pylem částečně ochrání.
V období, kdy je množství pylu ve vzduchu opravdu výrazné, omezte dlouhý pobyt venku. Na výlety či posezení s kamarády bude ještě spousta dalších příležitostí.
Kontaktní čočky v pylové sezóně
O použití kontaktních čoček v pylové sezóně se poraďte s vaším alergologem. Většinou je nemusíte přestat nosit, stačí dodržovat určitá pravidla.
Pokud jste zvyklí nosit týdenní či měsíční čočky, vyměňte je v pylové sezóně za ty jednodenní. Na těch dlouhodobějších mohou ulpívat zbytky pylů, i když je pravidelně čistíte v roztoku. Jednodenní čočky ráno nasadíte, večer vyhodíte a druhý den vezmete nový pár. Pyly a další alergeny tak nemají šanci.
A nevěšte hlavu. U většiny lidí je pylová alergie otázkou několika dnů či týdnů v roce. To se přece dá vydržet.
Jak je to u vás? Máte v pylové sezóny s očima problémy? Jak je řešíte?