Dobrý den, mohu vás poprosit o radu. V 5ti měsících se synovi začal dělat ekzém za ušima (když začal nosit čepice). Postupně se mu rozšířil po celé hlavičce (i po mazání mastí locoid). Teď má i po těle. Pediatr nám sdělil, že je to seborhoický ekzém a to na těle, že bude asi atopický. Na kožním potvrdili atopický ekzém. Z manželovi strany prý nikdo alergický nebyl. Já v dětství mívala ekzém v loketních a podkolenních jamkách, ale vymizel. Nyní jsem začala držet dietu, abych vyloučila alergeny - lepek, mléčné výrobky (nebo stačí pouze mléko - zdroje informací na toto téma se liší), vejce, ořechy, čokoladu ... Bohužel mám problém s nízkou váhou (a dieta stav ještě zhoršuje. Můj dotaz zní - je potřeba hned nasadit kompletni dietu - tedy vypustit veškere výše uvedené alergeny najednou? Nebo lze nějak postupně? Na minimum jsem omezila i příjem cukru - když už, tak spíše využiji med. Vztahuje se to i na kozí a ovčí mléko? Osobně se domnívám, že problém může být ve střevech (proto jsem na minimum snížila příjem cukru). Syn je kojený, týden dáváme příkrmy (zatím jablko, mrkev, brambora). Používáme konopnou mast, stav se zlepšil v tom, že vyrážka trochu vybledla, ale i tak svědí, syn se stále škrábe. Jelikož má i rýmu, nevím, jestli i to není projevem alergie (možnost je, že ji pochytil i od staršího bratra, vzhledem k ročnímu období). Je nějaký způsob, jak zjistit, kde může být příčina rýmy a tedy event. vyloučit alergen? Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem, Jitka Nedasová
Odpověď
Dobrý den, paní Nedasová,
každá drastická dieta musí mít nějaký racionální důvod a jasný postup. Je potřeba rozlišovat krátkodobou diagnostickou testovací dietu, tzv. eleminačně-expoziční test, a dlouhodobou dietu s vyloučením konkrétního alergenu, na který již máme prokázanou přecitlivělost. Předpokládám, že ve ze nacházíte v té diagnostické fázi, kdy se teprve snažíte zjistit, zda a který potravinový alergen zhoršuje ekzém u vašeho syna. Doporučuji tedy řídit se postupem v článku, na který výše odkazuji. Nedoporučuji kombinovat několik diet, ale soustředit se pouze na nejčastější potravinové alergeny.
Pokud se testuje přecitlivělost na mléčné bílkoviny, je potřeba vyloučit veškeré mléčné výrobky s jedinou výjimkou, kterou je případné umělé kojenecké mléko s vysoce štěpenými bílkovinami.
Rýma nemusí s možnou alergií souviset, může jít o běžnou respirační infekci. Ta ale může zhoršovat stav atopického ekzému. V kojeneckém věku bohužel není možné běžnými alergologickými testy zjistit, jestli není rýma způsobena alergií. Tyto testy jsou v takto nízkém věku nespolehlivé.
Držíme vám palce,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz