Dobrý den, mám malého syna (9 měsíců) a už od 4. měsíce se trápíme s atopickým ekzémem se zhoršující tendencí. Syna kojím, proto jsem vysadila veškeré mléko, lepek, vejce, ořechy a semínka, soju, kakao a lilkovité a bohužel beze změny. Na alergologii nám potvrdili jen lehkou alergii na roztoče, potravinové alergeny žádné. Na Bulovce ná doporučili vzhledem k zorsahu a zánětu hospitalizaci. Někteří mi doporučují přestat kojit a dát hypoalergenní mléko. Úplně se mi to nezdá, ale je pravda, že i když jsem vysadila hodně věcí, stále v rámci rozmanitosti stravy mojí (i syna - už má příkrmy, zatím jen zeleninu a bílé maso a domácí kváskový špaldový rohlík) se těžko dá vysledovat, po čem a jak reaguje. To bych musela 3 dny jíst to samé a on také a pak zařadit další potravinu a to prostě neumím dodržet. Máte prosím nějakou radu? Máte zkušenosti, že pomohl přechod na UM místo kojení? Moc děkuji za radu
Odpověď
Dobrý den, Radko,
období, kdy je dítě přikrmováno, ale nadále kojeno, je pro atopický ekzém nejsložitější, protože stav ekzému může ovlivňovat jak strava dítěte, tak strava maminky. Je potřeba postupovat systematicky, i když to nějakou dobu nebude jednoduché.
Potřebujete si ujasnit, které konkrétní potraviny ekzém zhoršují, a teprve pak je dlouhodobě vyřadit z jídelníčku. Alergologické testy jsou u tak malého dítěte bohužel málo průkazné. Nejvěrohodnější způsob, jak to provést, je eliminačně expoziční test. Bude se týkat vaší stravy i stravy vašeho syna. Na několik týdnů se ze stravy zcela vyřadí nejčastější alergeny a pak se postupně vracejí.
Dieta, kterou jste zvolila, je bohužel nedostatečná. Nejviditelnější trhlinou je to, že ze své stravy jste vyřadila lepek, ale synovi dávate špaldový rohlík bohatý na lepek. Seberte síly a zkuste postupovat s trpělivostí a důsledností, kterou tento proces vyžaduje. Zvládla to spousta maminek před vámi a zvládnete to i vy.
Přerušení kojení je až ta úplně poslední možnost, kdyby všechny ověřené postupy selhaly. Nepřestávejte pečovat o pokožku syna kosmetikou, kterou snáší. A co se týká snižování množství roztočových alergenů, to nejdůležitější najdete v našem článku Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti.
Držíme vám palce,
Michal, ProAlergiky.cz