Dobry den, prosim o radu. Mam doma 3 mesicni dceru a v zahybech loktu,podpazi a pod krkem se ji objevila nejprve cervena kuze a pod krkem bohuzel rana zacala mokvat. Dcera je trosku baculatejsi,tak i pres vsechna opatreni se nam tomu nepodarilo vyhnout. Ve stejnou dobu, kdy se ji toto objevilo mela i hrubsi kuzi na obliceji a na ruce suche lozisko. Cele telo mazeme Biodermou Atoderm a sucha a hruba kuze se zlepsila. Nedari se nam ale zlikvidovat mokvajici ranu pod krkem. Lekarka nam doporucila mazat gencianovou violeti. Po tydnu ale rana porad mokva alespon se uz ale nerozsiruje a nektere okolni pupinky vyschly. Prosim poradte,cim ranu mazat nebo obkladat? Z rany netece hnis ani neni ruda,jen je porad otevrena a mokra. Bohuzel proste vetrani neni tak uplne mozne,na brise se zvedlou hlavou moc dlouho jeste nevydrzi. Jeste bych se chtela zeptat v souvislosti s timto problemem na ockovani hexavakcinou. Dcera ma byt naockovana poprve ted ve 3 mesicich. Doporucujete ockovani odlozit,dokud se rana nezahoji? Nase lekarka je toho nazoru,ze se cekat nemusi a ockovani nijak uskodit nemuze. Jsem z toho uz zoufala. Nijak se to nelepsi a k tomu natlak s ockovanim. Prosim o radu. Moc dekuji. VJ
Odpověď
Dobrý den,
s velkou pravděpodobností se může jednat o kvasinku, která je velmi častá. Podívejte se na článek Kvasinková infekce u dětí, její příznaky a léčba, kde najdete postup.
Mokvavá ložiska správně ošetřujete genciánovou violetí, ještě v tom pokračujte, dokud ložisko nezaschne a případně se neodrolí, pak na suché ložisko použijte zinkovou mast. Ostatní místa mažte 2x denně, ráno zinkovou mastí a večer Sudocremem.
Pokud jsou místa po oloupání zarudlá nebo červená, ještě je na hydratování brzy a může to proces hojení zpomalit či dokonce zhoršit. Až jakmile nejsou ložiska červená či rudá, je vhodné začít používat hydrataci (hydratační krém typu olej ve vodě nebo pleťové mléko – Eucerin AtopiControl, Bioderma Atoderm PP, A-Derma Exmega, Altermed, Linola krém, Excipial U Hydrolotio a další). Lze potírat celé tělo.
Hydratační přípravek nejdříve vyzkoušejte minimálně 1-3 dny na nezasažené pokožce, kde není žádné ložisko. Je-li pokožka bez reakce, aplikujte přípravek na jedno již nezarudlé ložisko a přetřete jej ještě zinkovou mastí. Lze také zkusit mast Rybilku, která obsahuje menší množství zinku. Po jednom dnu zhodnoťte, jestli ložisko zrudlo více, je potřeba aplikovat pouze samotnou zinkovou mast po delší dobu, jestliže kombinace s hydratací pomohla, ošetřete stejně i zbylá ložiska v podobném stadiu. Nezarudlá a oloupaná ložiska již jen hydratujte, opět nejprve vyzkoušením aplikací na místo po dobu jednoho dne.
Pokud kojíte, doporučila bych Vám upravit jídelníček podle rad uvedených v článku (jíst hodně zelené zeleniny, omezit jednoduché cukry, sacharidy (zejm. bílou mouku) a na pár dnů i mléčné výrobky).
Potraviny vhodné: maso, zdravé tuky a oleje, zelené druhy zeleniny (nejlépe syrové) - košťálová (brukvovitá) a listová zelenina, okurky, cuketa, avokádo, rooibos.
Potraviny omezeně konzumovatelné od počátku diety: vejce, ryby a mořské plody, ořechy a semínka, luštěniny (kromě bílkovin obsahují i poměrně hodně sacharidů, fermentované sójové výrobky, brambory, batáty, škrob, obilniny - bezlepkové druhy (oves, rýže, kukuřice, jáhly, pohanka, quinoa, amarant) nebo alespoň staré odrůdy pšenice (špalda, jednozrnka, dvouzrnka, semolina), sladší druhy zeleniny - např. dýně, kukuřice, červená řepa, ovoce - lépe spíše kyselejší, ale ne exotické, místo klasické kávy upřednostnit kávovinové nápoje, např. Caro, Karo, Meltu, Vitakávu a jiné nápoje z pražených obilnin či čekankového kořene neboli cikorky
Potraviny, které jsou na počátku diety nevhodné, ale později v omezené míře konzumovatelné: zakysané mléčné výrobky, tvrdé sýry (konzumace max. 2-3/týdně), přírodní tekutá nerafinovaná sladidla, klasická pšenice, mrkev.
Kromě v článku uvedených nevhodných potravin ještě doplním nefermentované sójové výrobky, celé boby včetně sójového mléka, umělá aromata a barviva a multivitamínové přípravky.
Podpořit u Vás zdravou střevní mikroflóru užíváním přípravku Hylak forte.
Koupat jen v čisté vodě, případně odvaru z řepíku či měsíčku lékařského, u kojenců stačí koupat i jednou za 3 dny a po krátkou dobu, nejlépe do 3 minut. Pak řádně osušit, poklepáváním ručníku o pokožku, nikoli třením ručníku.
Prádlo perte ve speciální přípravcích, zcela bez parfemace, aviváž nepoužívat vůbec.
Pokud jde o očkování, může se stát, že nastane zhoršující se reakce, i když jej provedete nebo ho o nějaký čas odložíte, postup úpravy jídelníčku a ošetřování pokožky bude stejný.
Pakliže by úprava jídelníčku byla nedostačující, tzn. nedošlo by k žádnému zlepšení, bylo by vhodné zavést eliminačně-expoziční test - viz následující dva články:
Eliminační diety pro zjištění potravinového alergenu
Ať se Vám i malému daří a nebojte, zvládnete to :-)
Táňa