Dobrý den, u mého syna se ve 3,5 měsících (v té době plně kojen)objevila vyrážka na obličeji. Začala jako menší pupínek poblíž pusinky a postupně se rozšířila po celém obličeji. Zkoušeli jsme všechno možné, ale vyrážka přetrvávala. Byli jsme i u dermatoložky, která vyrážku vyhodnotila jako atopický ekzém, předepsala nám fenistil a kortikosteroidovou mast, také nám dala informativní materiály ke stravování. Syn měl zároveň častou hlenovitou stolici. Rozhodla jsem se vyzkoušet před podáním léků upravit svou stravu a jako první věc jsem vynechala veškeré mléčné produkty (v té době už bylo synovi 6 měsíců a začínal se zeleninovými příkrmy). Cca do 14 dnů vyrážka úplně zmizela a léky jsem tedy nakonec nepoužila. Když jsem se poté ptala naší pediatričky jak mám pokračovat dále, řekla mi, že to je náhoda a ať klidně jím všechno. Synovi nyní bude 1O měsíců, já ho stále poměrně často kojím a kromě toho jí ovocné a masozeleninové příkrmy a nemléčné kaše. Podle pediatričky už mu mám dávat jogurt. Já jsem začala jíst produkty z kozího a ovčího mléka před více jak měsícem a vyrážka se u syna neobjevila. Kravského mléka se ale stále bojím. Nechci však nějakou potravinu vynechávat zbytečně,obzvlášť když ani nemáme nic potvrzeno. Měla bych začít u sebe nebo u syna a s jakým typem mléčných produktů nejlépe? Začít s menším množstvím a postupně přidávat nebo konzumovat mléčné produkty jako dříve (tzn. v mém případě často a hodně)? Nebo by bylo lepší nejprve podstoupit nějaké testy? Já ani manžel žádné problémy s alergií nemáme, ale v mojí rodině máme několik atopiků (bratr, sestřenice z obou stran rodiny, teta, bratr s otcem mají také alergii na pyl a prach). Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
odpověď Ing. Věry Zíkové:
U syna bude třeba úprava stravy a i úprava péče o kůži.
Sama jste zjistila, že kouzlo tkví v úpravě stravy. Proto doporučuju přečíst (i pro pochopení problematiky, protože jakýkoli atop.projev má příčinu v kvasince) článek Kvasinkové infekce u dětí.
Co se týče zavádění příkrmů, s tím jogurtem buďte velice opatrná, klidně můžete ještě počkat - a když to budete zkoušet, já bych osobně zkusila napřed ovčí nebo kozí jogurty, a mléčné vždy zavádíme opatrně, první den cca 1 lžička, až další den cca 5-10 lžiček, třetí den neomezeně (pokud předchozí dny není žádná reakce).
Podstoupit testy na zjištění potrav. alergenu je v podstatě zbytečné pro vysokou míru nesměrodatnosti testů na potrav. alergeny. Daleko snáze a věrohodněji si test provedete sama, a sice tak, jak píšu (první den opravdu jen symbolické množství, stačí olíznout lžičku).
Spoustu užitečných informací získáte i v diskusi Atopický ekzém u dětí do tří let, případně se můžete připojit i do naší facebookové skupiny Bez lepku, mléka, vajec. Potravinové alergie a intolerance
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz