Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Mam 49 rokov a uz niekolko rokov ekzem na predkoleni, ktory sa mi stale vracia. Navsteva kozneho lekara skonci vzdy s kortikoidovou mastou. Po natreti sa ekzem objavi na inom mieste. K tomu mi posledneho pol roka pribudol nevysvetklitelny kasel a vodnata nadcha, ktora sa objavi vzdy pocas jedla. Robila som si doma test na IgG protilatky (food detective)a vysli pozitivne na lepok, bielkovinu kravskeho mlieka a vajecny bielok. Vynechala som tieto potraviny a doslo k vyraznemu zlepsenu. Testy na celiakiu u gastroenterologa z krvi sa nepotvrdili. Alergolog vylucil alergiu, mam vsetky hodnoty IgE v norme. Po eliminacnej diete som schudla hlavne v oblasti brucha, vyrazne sa mi zlepsila kvalita spanku, prakticky vymizli migreny a prestali ma boliet klby. Po vyse roku som dokonca opat dostala menstruaciu. Citim sa celkovo ovela lepsie. Jedine hodnoty, ktore mam mierne zvysene, su B-CD3 CD8 Tsup./cyt., BE-Lynfocyty rp a BE-Monocyty rp. Mam ziadat od lekara dlasie doplnujuce vysetrenia? Rada by som poznala pricinu mojich problemov. Aj ked gastolog a alergolog to vidia tak, ze som z ich pohladu zdrava. Dakujem Anarieska
Odpověď
Dobrý den,
je dobré se zaměřit na kosmetiku vhodnou pro atopiky a to od mýdla, respektive sprchových olejů až po pravidelné promazávání pokožky.
Více informací o kosmetice pro atopický ekzém naleznete zde, při pravidelné správné péči o pokožku je nutnost používání kortikoidních mastí mnohem menší.
Pokud se vám k ekzému přidává i rýma a kašel, je možné, že potíže jsou spolu propojené a bylo by vhodné zvážit pravidelné užívání antihistaminik (léků proti alergii).
Testy (ať už krevní nebo kožní) jsou jen doplňujícím vyšetření a u některých alergických potíží můžou být negativní, přesto léky proti alergii mají dobrý efekt na potíže.
Stran vyšetření IgG protilátek proti potravinám - jedná se o vyšetření, které nedává spolehlivé výsledky. Výsledky vychází falešně pozitivně či falešně negativní, opakovaně bylo ve studiích prokázáno, že výsledky testů neodpovídají reálným potížím.
Pokud jste nasadila přísnou dietu s omezením mléka, lepku, bílku je možné, že došlo přechodně ke zlepšení stavu, ale dlouhodobě bude vás organismus trpět nedostatkem žiin,minerálů a vitamínů při jednostranné stravě. Doporučuji tedy postupně s odstupem cca 3 týdnů znovu potraviny zavést do stravy a pozorovat jednotlivé reakce, resp. jejich vliv na vaše potíže.
Obecně doporučuji vyhýbat se dráždivým jídlům, konzervačním látkám a konzumovat jídlo připravené doma. Účinná je též dieta s nízkým obsahem histaminu. Více se o histaminové intoleranci.
Jedná se o komplexní potíže a vzhledem k tomu, že jsem vás nevyšetřovala, nedokážu se k vašim potížím po mailu více vyjádřit.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.