Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Články a recenze   >   Kam umístit a jak používat čističku vzduchu

Kam umístit a jak používat čističku vzduchu

Kam umístit a jak používat čističku vzduchu

Kam s ní a jak na ni? Čističku vzduchu můžete používat bez větších technických znalostí. V místnosti ji můžete umístit na různé místo. Aby však bylo čištění účinné, je vhodné znát několik jednoduchých pravidel.

Aby vzduch mohl proudit

Čističku vzduchu je výhodné umístit po obvodu místnosti. Dobré je natočit ji tak, aby výfuk vzduchu, který se obvykle nachází v horní části přístroje, směřovat zhruba do středu místnosti. 

Čistička totiž pracuje s cirkulací vzduchu v místnosti. Proud vyfukovaného vzduchu by se měl dostat až na druhý konec místnosti, kde se odrazí a putuje zpět k čističce, přičemž s sebou bere nečistoty. Čistička si takto vlastně nahání nečistoty k sobě, aby je pohltila. 

Schéma cirkulace vzduchu během provozu čističkyIlustrace proudění vzduchu v místnosti se spuštěnou čističkou (zdroj: Winix)

Nad výfukovým otvorem by se tudíž neměla nacházet žádná překážka, například v podobě desky nějakého nábytku, která by bránila v rozhánění vzduchu po místnosti.

Čistička čistí jen tu místnost, ve které je umístěna

V souvislosti s umístěním a používáním čističky vzduchu je vždy řeč o místnosti, nikoli o bytě nebo domě. Domácí čistička je skutečně účinná jen v jedné místnosti. Je to ale přenosné zařízení. Dá se snadno přesouvat mezi místnostmi podle toho, kde se zrovna nacházejí ti, kdo čištění potřebují. A tento postup je správný.

Spousta lidí se domnívá, že stačí čističku postavit někam do předsíně a ona bude čistit celý byt. To je ale bohužel omyl. Ani velmi výkonná čistička nedokáže vysát znečištěný vzduch ze sousední místnosti a po vyčištějí jej vrátit zpátky. Proudění vzduchu mezi místnostmi je totiž velmi omezené, i když dveře mezi nimi otevřete dokořán. 

Výsledkem takového používání by bylo to, že byste měli perfektně vyčištěnou předsíň, zatímco v místnostech, ve kterých pobýváte, by zůstal nekvalitní vzduch. 

Pokud potřebujete čistit vzduch ve více místnostech současně, budete potřebovat více čističek vzduchu. Díky stále nižším cenám čističek to nemusí znamenat velkou finanční zátěž.

Automatický režim usnadňuje používání

Většina modelů čističek může stát přímo na podlaze. Pokud však má nějaký model nasávací otvor i zespodu, je lepší jej postavit na nějaký podstavec, aby nedocházelo k nasávání hrubých nečistot z podlahy a rychlejšímu zanášení filtrů. Výjimečně se objevují modely, které je možné pověsit na zeď. 

Jak dlouho by měla čistička běžet? Čištění vzduchu je možné provádět buď po dobu přítomnosti lidí v místnosti, anebo klidně i nepřetržitě. Většina čističek je dnes totiž vybavena automatickou regulací. Když se v interiéru nenachází žádné znečištění, čistička běží na nejnižší otáčky a má minimální spotřebu elektřiny. 

Publikováno: 26. 9. 2019

Potřebujete poradit s výběrem produktu? Rádi vám pomůžeme.

541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč