Závěsný keramický zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může fungovat jako sympatická dekorace nebo náhrada lampy na vonný olej. Ale od suchého vzduchu v místnosti vám bohužel prakticky nepomůže.
Do malého odpařovače, který si už naše babičky věšely na topení, se vejdou s bídou dva decilitry vody. Když je radiátor rozpálený, toto množství vody se může do dvou až tří dnů odpařit. Jenže to je bohužel velká slabina tohoto způsobu zvlhčování.
Na dobré zvlhčení vzduchu nestačí
Aby vám vlhkost vzduchu v místnosti stoupla například z nepříjemných 30 procent na doporučovaných 50 procent, musíte do vzduchu odpařit několik litrů vody, někdy i více dnů po sobě. Proč tolik? Nově vytvořená vlhkost se totiž nejprve vstřebává do vysušeného nábytku, podlahových krytin i samotných zdí a teprve pak zbyde na zvlhčení samotného vzduchu. Vlhkost také snadno uniká do chladnějších prostor domu a v mrazivém počasí také ven.
Malá keramická nádobka s vodou tak má na vlhkost vzduchu velmi malý vliv. I miniaturní cestovní zvlhčovače vzduchu pracující s PET lahví uvolní do vzduchu za jednu hodinu více vlhkosti než odpařovače na topení.
Odpařovač ale nemusíte hned vyhazovat. Často jde o krásné kousky keramiky. Skvěle vám poslouží na vonné oleje namísto aromalampy. Stačí trocha vody a pár kapek oblíbeného olejíčku.
Pozor na bakterie a další mikroorganismy
Problém číslo dvě je čistota. Závěsný zvlhčovač je neustále odkrytý, v teplé vodě se během odpařování množí bakterie a další mikroorganismy. Nádobku je tedy vhodné vícekrát týdně důkladně vymývat.
Chcete-li, aby zvlhčování vzduchu ve vaší domácnosti probíhalo rychle a účinně, dejte přednost moderním elektrickým zvlhčovačům vzduchu.
Jak účinně zvlhčovat vzduch
Zvlhčovačů vzduchu je na trhu celá řada. Od jednoduchých přístrojů za pár set, až po kvalitní zvlhčovače s automatickou regulací, které pracují zcela samostatně. Stačí nastavit požadavanou vlhkost a přístoj sám zapíná a vypíná podle potřeby a udržuje tak optimální vlhkost.
Investice do kvalitního zvlhčovače vzduchu se vyplatí. Vaše dýchací cesty i pokožka vám budou vděčné.
Za příliš suchý vzduch v místnosti často může i vytápění na zbytečně vysokou teplotu. Příjemnější vlhkosti tak můžete dosáhnout i současným ztlumením radiátorů na doporučovanou teplotu. Ta pro obývací a dětský pokoj činí kolem 21 °C a pro ložnici kolem 19 °C.
Náš tip: Chcete poradit s výběrem vhodného zvlhčovače? Pomůže vám náš nákupní rádce