- V České republice trpí astmatem 800 000 lidí, z toho cca 350 000 nenavštívilo lékaře.
- Obtížně léčitelné astma má 3-5% nemocných.
- Kdy se nemoc objevuje: u 20% pacientů v kojeneckém věku, u 10% v předškolním věku, u 70% ve školním věku, dospívání a dospělosti
- Až 70% jedinců s astmatem má zároveň alergickou rýmu, nejméně polovina lidí s alergickou rýmou má astma, nebo alespoň zvýšenou reaktivitu průdušek.
- Dvě třetiny dětí s kojeneckým alergickým ekzémem jsou ohroženy vznikem astmatu.
Unikátní léčba astmatu v Praze v Nemocnici Na Homolce
Těm pacientům, kterým běžná léčba nepomáhá, nabízí Nemocnice Na Homolce jako jediná ve střední Evropě novou metodu, která neposlušným průduškám znemožní se smršťovat. Právě to je totiž základem astmatu.
Jak zákrok, který může usnadnit život 20 až 30 tisícům těžkých astmatiků v Česku, probíhá?
Pacientovi v celkovém nebo lokálním umrtvení se zavede ústy do dýchacích cest trubička, která je napojená na zdroj energie. Asi 10 minut zahřívá určité místo, pak se o pět milimetrů posune a postup opakuje.
Zákrok trvá hodinu a provádí se natřikrát ve dvoutýdenních rozestupech. Při každém výkonu přijde na řadu jiná část dýchacích cest. Efekt se projeví asi měsíc po posledním zákroku. A výsledek? Zeslabení vrstvy hladké svaloviny, která se pak již nemůže nadměrně smršťovat při astmatickém záchvatu.
„Od léčby si slibujeme, že pomůže hlavně těžkým nebo špatně léčitelným astmatikům. Po absolvování léčení by se jim mělo lépe dýchat, poklesnou počty či tíže jejich záchvatů a spotřebují méně antiastmatických léků," vysvětluje vedoucí lékař Centra plicní endoskopie Nemocnice Na Homolce Jiří Votruba.
Zdroj: Denik.cz