U alergických reakcí na ryby je typický velmi rychlý nástup, řádově v minutách, po jejich pozření, výjimečně až za 24 či 48 hodin od požití. Kromě přímé konzumace mohou silným alergikům způsobit alergickou reakci i výpary vzniklé při tepelné úpravě ryb či pokrmy smažené na stejném oleji jako ryby.
Příznaky
Alergie na ryby se může projevit následujícími obtížemi:
- žaludečními a střevními - nevolnost, zvracení, průjem, krev ve stolici
- kožními - zarudnutí kůže, vyrážka, otoky obličeje a rtů, zhoršení atopického ekzému
- dýchacími - dušnost, astmatický záchvat
- anafylaktickým šokem - ztráta vědomí, útlum dechu, selhání srdečního oběhu, bez včasné lékařské pomoci hrozí smrt.
Diagnostika – krevní a kožní testy
K diagnostice alergií na ryby se používají obdobné metody, jako v případě zjišťování jiných potravinových alergenů. Nejčastěji se jedná o krevní testy, jimiž se zjišťují laboratorní hodnoty specifických protilátek - imunoglobulinů IgE proti rybím alergenům, a kožní prick testy. Pozitivní výsledky ještě samy o sobě neznamenají alergii na ryby, pouze vyskytují-li se společně s alergickými příznaky po kontaktu, resp. požití alergenu. V krajních případech může lékař k potvrzení diagnózy použít provokační test – podávání malého množství alergenu a sledování reakcí pacienta.
„Léčba“ – důsledné vyhýbání se rybám
Alergii na ryby vyléčit nelze. Alergik musí ryby a výrobky z nich ve většině případů doživotně vyřadit ze svého jídelníčku. Dostupné léky – antihistaminika slouží pouze ke zmírnění projevů u již probíhající alergické reakce.