Vyhýbejte se situacím, které u vás provokují záchvaty kašle a dušnosti. Naučte se rozpoznat příznaky zhoršujícího se astmatu a správně na ně zareagovat.
Choďte dvakrát až třikrát za rok k lékaři na kontrolu, a to i v případě, že se cítíte dobře a nemáte žádné dechové obtíže. Užívejte léky proti astmatu, jak vám to doporučil lékař, naučte se správné technice inhalace léků.
Nebát se zdravé fyzické zátěže
Sportování, tělesné cvičení je všem astmatikům prospěšné a je velmi doporučováno. Sport nejen pomáhá nemocnému astma zvládat a kontrolovat, ale učí také správnému dýchání. Vhodné sporty jsou turistika, plavání nebo jízda na kole. O podrobnostech se poraďte se svým lékařem.
Plavání v bazénu je ideální, protože je zde teplý a vlhký vzduch, plavání posiluje celé tělo a podporuje dýchání. Pozor, některé bazény mají silně chlorovanou vodu. Koncentrace chloru těsně nad hladinou je vysoká a to může dráždit sliznici dýchacích cest.
Pečovat o své dýchací cesty
Snažte se alespoň doma udržovat čistý vzduch. Kvalitu ovzduší výrazně ovlivní čističky vzduchu. Odstraňují nejen alergeny, ale také další poletující částečky, které mohou dráždit dýchací cesty.
Pořiďte si inhalátor a naučte se jej používat. Může sloužit jak k inhalačnímu dávkování předepsaného protiastmatického léčiva, tak jako účinné čištění a posilování dýchacích cest pomocí minerální vody.
Chraňte své plíce. Nekuřte! Nepoužívejte pronikavě vonící výrobky – vyhněte se osvěžovačům vzduchu, parfémům, silně parfémovaným mýdlům, šamponům a kosmetickým přípravkům.
Domácí práce – úklid, opravy, práce s barvami – plánujte na dobu, kdy astmatik nebude přítomen, případně používejte ochranné filtrační masky. K úklidu používejte kvalitní vysavače s vysokou filtrací, která zajistí, aby se prach a alergeny nedostávaly zpět do ovzduší.
Množství prachu a alergenů se snažte snižovat i ve svém lůžku. Povlečte matrace a polštář do speciálních protiroztočových povlaků.
V místnostech udržujte teplotu 20 °C a relativní vlhkost 40–50 %. Toho dosáhnete za pomoci zvlhčovačů vzduchu, či naopak odvlhčovačů vzduchu.
Pokud vám astma zhoršuje konkrétní alergen, doporučená opatření se dočtete v kapitolách věnovaných těmto alergenům: