Jako podpora metabolismu jsou u nás nejznámější tzv. asijské houby, obzvláště shiitake (u nás známá jako houževnatec jedlý), ale i maitake (trsnatec lupenitý), reishi, hiratake aj. s nejen pozitivními účinky na imunitu, ale i antibakteriálními, antiparazitálními či protiplísňovými. K dostání jsou nejčastěji ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, čerstvé, ale i sušené, jako součást čajů, doplňků stravy apod.
V České republice jsou obdobné léčivé účinky přisuzovány i hlívě ústřičné, ale i uměle pěstovaným žampionům. Jedlé druhy pečárek, obzvláště žampion zahradní (Agaricus hortensis), resp. prášek vyrobený z jejich syrových plodnic, má prokázané pozitivní účinky na alergická onemocnění kožního typu (kopřivky, ekzémy) a nachází uplatnění i při léčbě alergických druhů astmatu. Účinnou látkou je psalliotin.
Zajímavost: Sušený žampionový „lék“
Návod MUDr. Jaroslava Veselského: „Dobře očištěné žampiony dokonale usušíme v sušičce na potraviny či v otevřené troubě při teplotě do 60 stupňů Celsia. Sušení na přímém sluníčku se nedoporučuje. Pak žampiony nastrouháme nadrobno a uskladníme je pod hermetickým uzávěrem. Podáváme 6x denně na špičce kulatého nože. Zlepšení zdravotního stavu se dostaví přibližně za týden. V případě zlepšení podáváme tento lék ještě měsíc, potom na 10 dnů léčbu přerušíme a následně pokračujeme ještě půl roku ve stejných dávkách, podávaných již jen 10 za sebou jdoucích dnů v měsíci.“