Počty pacientů s astmatem a alergií stále stoupají. Je zjištěno, že 20 % světové populace trpí atopickými nemocemi jako průduškové astma, alergický zánět spojivek a alergická rýma, atopický ekzém a anafylaxe.
Důležitou roli při vzniku alergie hraje kouření. Kouření je zlozvyk, který lidem škodí, zkracuje život, je jasným rizikem pro vznik rakoviny a i k alergiím má poměrně přímý vztah. A nejde jen o pacienty – kuřáky ale i o ty, kteří jsou vystaveni pasivnímu kouření. Lidé totiž často podceňují vliv pasivního kouření.
U pacientů-kuřáků tabákový kouř vyvolává na sliznici průdušek zánětlivou reakci, což může způsobit snadnější vznik alergie s následným porušením místních imunitních mechanismů. Z tohoto důvodu může dojít postupně k častým virovým infekcím. Dalším závažným problémem je to, že aktivní kouření zhoršuje odpověď organismu ke kortikosteroidům, které astmatik užívá jako preventivní protizánětlivou léčbu.
U malých dětí, které byly jako miminka vystaveny cigaretovému kouři, je mnohem pravděpodobnější, že budou v budoucnu trpět různými typy alergií. Poškození sliznic vystýlajících dýchací cesty může učinit děti citlivějšími na alergeny. To dává rodičům další důvod, proč děti za žádnou cenu pasivnímu kouření nevystavovat. Vědci z Univerzity Karolinska ve Švédsku zjistili, že děti, které byly vystaveny cigaretovému kouři ve věku 2 měsíců, měly o 28 procent častěji protilátky buď na domácí alergeny ve vzduchu nebo na alergeny v potravinách než děti, které se s kouřem v tomto věku nesetkaly.Obzvláště jejich vyhlídky na alergii na kočky byly dvojnásobné než u dětí, které se s cigaretovým kouřem ve dvou měsících nesetkaly. Děti vystavené pasivnímu kouření mívají oslabený imunitní systém, což vede k častějšímu zánětům dýchacích cest, zánětům středního ucha a kašli. Smutný je především fakt, že děti většinou nemohou rozhodnout o prostředí, kde žijí.
Až 15–37 % žen v těhotenství kouří, bez ohledu na skutečnost, že kouření má řadu negativních vlivů v celém období těhotenství i na vývoj dítěte po porodu. Kouření v těhotenství způsobuje 15 % všech předčasných porodů. Kouření přispívá k nízké porodní váze, která byla pozorována častěji u dětí kouřících astmatiček než u dětí kuřaček bez astmatu. Děti matek – kuřaček mají také mnohonásobně vyšší postižení astmatem, které se u nich projevuje hlavně v období do dvou let věku.
Je alarmující, že ve studii provedené Kratěnovou a kol v České republice bylo zjištěno, že ve 30% domácností alergických dětí rodiče stále kouří a aktivně kouří 29% astmatiků. Cílem dnešní medicíny je nemocem předcházet. Předcházení alergiím a astmatu spočívá v omezení rizikových faktorů. Naprosté vyloučení aktivního i pasivního kouření patří k nejdůležitějším opatřením na všech úrovních prevence.
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.