Dobrý den, mám dotaz ohledně uchovávání epipenu v létě, kdy je i v bytě okolo 30°C a příbalový leták vyžaduje teplotu 15-25°C, tedy ne do lednice. Navíc na delším výletě i s využitím termotašky to také pod 25 neudrží. Samozřejmě, že epipen nenechávám na přímém slunci nebo v zaparkovaném autě, ale teplotám okolo 30°C se zkrátka nevyhnu. Je to už problém, nebo se nemusím bát, navíc je-li roztok v kontrolním okénku stále čirý? Co jsem našla za informace , tak vyšší teplota snižuje účinnost epipenu, ale nemá vliv na jeho bezpečnost, je to pravda? Jinými slovy, při užití epipenu, který byl vystaven vyšším teplotám hrozí nižší účinek, ale ne zhoršení stavu nebo poškození zdraví vyplývající ze změn léku vlivem teploty? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, Šárko,
s tímto specifickým dotazem by bylo lepší se obrátit přímo na výrobce léčiva. Dostupné veřejné informace výrobců totiž do takových detailů (bohužel) nejdou.
Obecně ale můžeme potvrdit, že hormon adrenalin, který se v léčivu nachází, je choulostivý na příliš nízké i příliš vysoké teploty. Nijak se nestává nebezpečným, ale jen klesá jeho účinnost. Podle zahraničních studií opakované krátkodobé zahřátí přípravku na zhruba 30 °C může způsobit jen částečnou degradaci účinné látky. Horší je dlouhodobé vystavení vysoké teplotě.
Mějte se hezky,
Michal, ProAlergiky.cz