Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450

Jak vybírat vysavač do domácnosti alergika

Před nákupem vysavače je vhodné si ujasnit, pro jaký účel jej pořizujete a jaká od něj máte očekávání.

Chcete si dobře vybrat? S výběrem vysavače vám odborně poradíme.
1

Účinnost zadržování nečistot

Hlavním kritériem při výběru kvalitního vysavače je schopnost zadržovat alergeny a další jemné nečistoty a bránit jejich navrácení zpět do vzduchu. Tuto schopnost ovlivňují tyto prvky:
  • Účinnost filtrace sáčku (v případě sáčkového modelu) – tento parametr nabývá v posledních letech na významu. Moderní filtrační sáčky, obvykle využívající mnohavrstvou technologii, jsou schopny zachytit drtivou většinu mikroskopických nečistot, a dosahují tak účinnosti filtrace zhruba na úrovní třídy EPA E10. Velmi dobře zadržují i pylové a roztočové alergeny a spory plísní.
  • Účinnost odlučovače nečistot (v případě bezsáčkového modelu) – nejrozšířenější cyklonová technologie odlučování nečistot (pomocí vzduchových vírů) může díky neustálému zdokonalování dosahovat velmi vysoké účinnosti filtrace, nicméně mezi modely na trhu jsou velké rozdíly. Totéž platí pro málo rozšířenou vodní filtraci. 
  • Účinnost výstupního filtru – čím kvalitnějšími sáčky či odlučovačem nečistot je vysavač vybaven, tím menší nároky můžete mít na výstupní filtr. Jak vyplývá z prvního bodu, většina alergiků si díky účinným sáčkům vystačí se standardním filtrem. Astmatik nebo člověk alergický na zvířata by měl upřednostnit HEPA filtr třídy H12 nebo vyšší.
  • Vzduchotěsnost konstrukce – kvalitní filtrační systém sám o sobě nestačí. Nasávaný vzduch nesmí ucházet žádnými škvírkami v konstrukci přístroje. Všechen vzduch musí projít výstupním filtrem.
  • Konstrukce hubice – ovlivňuje schopnost sbírat prach z koberců i hladkých podlah. Sebevýkonnější vysavač se špatně konstruovanou hubicí nebude dobře vysávat.

Vysavač vybavený kvalitním filtračním systémem by měl během vysávání fungovat podobně jako čistička vzduchu. To znamená, že vzduch vycházející z vysavače by měl být čistější než původní vzduch v místnosti.

2

Sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač?

Představa úspory za filtrační sáčky je lákavá, nicméně v nezávislých srovnávacích testech větší účinnost až na výjimky stále prokazují modely sáčkové. Je-li tedy pro vás na prvním místě účinnost vysávání, většinou je jistější nákup sáčkového vysavače než bezsáčkového. 

Pokud ale vysavač dobře zadržuje nečistoty, může být alergikovi v zásadě jedno, kam si ukládá nasbíraný nepořádek. Jediný okamžik, který by měl být pro alergika důležitý, je vysypávání nečistot. Moderní sáčkové vysavače dnes umožňují naprosto hygienickou výměnu sáčku bez kontaktu s nečistotami.

U starších nebo levnějších bezsáčkových modelů může docházet ke kontaktu s alergeny při manipulaci s nádobou na nečistoty, avšak moderní konstrukce využívané v některých současných modelech toto riziko eliminují. Stiskem tlačítka dojde k vysypání prachové nádobky bez toho, aniž by došlo ke kontaktu s nečistotami.
3

Podlahový, tyčový, nebo ruční vysavač?

Pokud upřednostňujete vyšší sací výkon a lepší účinnost na různých typech povrchů, bude pro vás lepší volbou klasický podlahový vysavač. Díky napájení z elektrické sítě poskytuje stabilní sací výkon po celou dobu vysávání. Zpravidla je vybaven objemnější prachovou nádobkou (sáčkem), což ho předurčuje k úklidu ve větších domácnostech. Hlučnost podlahových přístrojů však bývá v porovnání s těmi tyčovými vyšší (souvisí s vyšším výkonem motoru).

Tyčové vysavače mají ve srovnání s podlahovými kompaktnější rozměry a nižší hmotnost, aby se daly držet v ruce. Díky tomu umožňují flexibilnější úklid i na špatně dostupných místech. Také zabírají méně místa při uložení. Stále častější bezdrátové tyčové modely jsou vybaveny dobíjecím akumulátorem, který umožní pohodlný úklid bez překážejícího napájecího kabelu. Nevýhodou akumulátoru je omezená doba vysávání v řádu desítek minut. Motor tyčových vysavačů bývá méně výkonný. Jsou tedy vhodné spíše pro častější úklid menšího rozsahu než důkladné „gruntování“. 

Speciální ruční antibakteriální vysavače jsou obvykle určené k likvidaci bakterií a roztočů z matrací, lůžkovin a čalounění, nikoli k vysávání podlah. Jejich hlavní zbraní je UV lampa, která hubí roztoče a další mikroorganismy, přičemž sběr prachu a alergenů usnadňuje motorizovaný rotační kartáč. 

Můžete se také setkat s multifunkčními modely, které v jednom zařízení kombinují tyčový vysavač a ruční vysavač nebo dokonce parní čistič.
4

Doplňková kritéria

Následující kritéria mají vliv spíše na to, jak vám bude vysavač dobře sloužit:
  • Směr výfuku vzduchu – vzduch vyfukovaný vysavačem by měl vždy proudit směrem nahoru od podlahy, aby nedocházelo k víření ještě nevysátých nečistot a nesnižoval se účinek vysávání.
  • Akční rádius neboli dosah od zásuvky – určuje, jak daleko s hubicí dosáhnete, aniž byste museli vysavač přepojovat do bližší zásuvky. Doporučujeme alespoň kolem 10 metrů. Akumulátorové tyčové vysavače mají samozřejmě dosah neomezený.
  • Spotřeba elektřiny – nižší příkon neznamená, že vysavač je v porovnání s jinými modely méně výkonný. Díky moderním technologiím motorů a efektivnějším filtračním systémům je dosaženo vysokého sacího výkonu při zachování energeticky úsporného provozu.
  • Účinnost vysávání – aby byly alergeny a další nečistoty spolehlivě odstraněny z tvrdých podlah, koberců nebo čalounění, je důležité vybírat modely s vyšším sacím výkonem a třídou účinností sání na konkrétním typu povrchu, který u vás převažuje.
  • Regulace sacího výkonu – umožňuje snížit výkon motoru pro vysávání choulostivějších textilií. Regulace může být ovládána manuálně nebo elektronicky.
  • Dodané příslušenství – ve výbavě vysavače pro chovatele chlupatých domácích mazlíčků by neměl chybět motorizovaný kartáč, který je ideální na čištění čalouněného nábytku a koberců od zvířecí srsti. Alergikům přijde vhod štěrbinová hubice pro úklid úzkých prostor a kartáčová hubice, pomocí které snadno odstraníte prach ze žaluzií, polic, obrazů či mřížek radiátorů.
  • Cena a životnost příslušenství – u sáčkových vysavačů by vás mělo zajímat, kolik odpadu sáčky pojmou a jaká je jejich cena. Do některých typů vysavačů se občas dokupují i náhradní filtry, které jsou umístěny před nebo za motorem. U bezsáčkových vysavačů náklady na filtrační sáčky odpadají, ale filtry se většinou rovněž mění.

Často kladené otázky

Je pro alergiky opravdu nutný vysavač s HEPA filtrem?
Ještě před několika lety bychom vysavač bez HEPA filtru alergikům nedoporučili. Jenže technologie učinila pokrok, a to zejména v oblasti filtračních sáčků. Moderní vícevrstvé filtrační sáčky samy o sobě zachytí většinu alergenů a dalších mikroskopických nečistot, které by mohly alergikům a astmatikům dělat problémy. Vysavače s HEPA filtrem tak doporučujeme zejména silným astmatikům, lidem s alergií na psy či kočky a do domácností kuřáků. Aby měl HEPA filtr smysl, měl by odpovídat třídám filtrace H12 nebo H13.
Co znamená „dosah od zástrčky“, který uvádíte v parametrech u vysavačů?
Dosah od elektrické zásuvky neboli akční rádius znamená, do jak velké vzdálenosti od zásuvky maximálně dosáhne hubice vysavače. Tedy jak daleko se s vysavačem dostanete, aniž byste museli zapojovat „prodlužovačku“.
Je mezi HEPA filtrem H12 a H13 nějaký rozdíl v účinnosti?
Ano, ale velmi malý (ani ne půl procenta). Pokud vysavač kupujete hlavně kvůli alergikovi v domácnosti, bohatě stačí třída filtrace H12, neboť je schopna zachytit i desetkrát menší částečky, než jsou nejmenší alergeny. Filtry s označením H13 jsou většinou omyvatelné, přičemž toto omývání bohužel může snižovat jejich filtrační účinnost zhruba o jednu třídu.
Jak často měnit a jak dlouho vydrží HEPA filtr ve vysavači?
U sáčkového vysavače se doporučuje HEPA filtr vyměnit cca jednou za rok. U některých modelů jsou dokonce HEPA filtry permanentní, což je dáno vysokou filtrační účinností prachového sáčku. V případě bezsáčkového vysavače se životnost filtru zkracuje cca na polovinu. Některé modely vysavačů jsou vybaveny indikátorem, který vás na výměnu filtru včas upozorní.
Jak často měnit sáček do vysavače?
Záleží na tom, jak často s vysavačem uklízíte a jaká je kapacita sáčku. Většina vysavačů je vybavena indikátorem, který vás na výměnu sáčku upozorní.
Je příkon a výkon vysavače totožný parametr?
Příkon a výkon vysavače se často zaměňují, přitom se jedná o dva odlišné parametry. Zatímco příkon souvisí se spotřebou energie potřebné pro motor a výrobci tento parametr běžně udávají, u sacího výkonu je to složitější, protože je obtížně měřitelný a zatím není stanoven žádný jednotný standard měření. Někteří výrobci sice používají vlastní metody výpočtu, ale nejedná se o objektivní údaje vhodné k porovnání s jinými značkami vysavačů. Sací výkon ovlivňuje několik faktorů, jako jsou např. konstrukce vysavače a sací hubice, síla motoru nebo filtrační systém. Navíc na různých typech povrchů je obvykle dosaženo odlišné sací účinnosti.
Proč u vysavačů neuvádíte sací výkon?
Bohužel ne všichni výrobci tento údaj měří. A ti, kteří jej měří, mohou používat různé postupy jeho zjišťování, čímž dochází ke zkreslení objektivity. Sací výkony podlahových vysavačů se nejčastěji pohybují mezi 270 a 320 watty, přičemž nejsou přímo úměrné příkonu motoru. Vysavače s příkonem motoru 1200 W mohou mít – díky vnitřní aerodynamice – srovnatelný sací výkon jako vysavače s příkonem 2200 W.
Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište nám na info@proalergiky.cz nebo zavolejte na 541 212 450.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Byl jsem velmi spokojený, protože zboží došlo v podstatě druhý den po objednávce. Výborné. Děkuji“
Ověřený zákazník včera
  • rychlost doručení
Ověřený zákazník včera
„Rychle a v pořádku, výborná cena“
Ověřený zákazník včera