Prach, roztoči a bakterie jsou pro osoby trpící alergií, či průduškovými onemocněními doslova noční můrou. Klasické vysavače je navíc mohutně víří po místnosti, takže spíše než úlevu způsobí uživateli s respiračními obtížemi perné chvilky. Existuje ovšem pomocník, se kterým probíhá likvidace alergenů mnohem příjemněji a především nesrovnatelně efektivněji – centrální vysavač.
Jak je to možné?
Centrální vysavač funguje na rozdíl od mobilních vysavačů na principu odvodu přefiltrovaného vzduchu mimo objekt. Srdce systému, sací jednotka, je umístěno v podružné místnosti, například garáži či technickém zázemí objektu. S hadicemi je propojena trubkovými rozvody skrytými ve zdi. V místnosti je vysavač „přiznán“ pouze zásuvkami, do kterých se hadice zasunou a tím se systém spustí.
Po profiltrování je vzduch hnán přes výfuk na fasádě mimo objekt, žádné víření prachu v místnosti se nekoná. Zcela jiná liga je navíc účinnost filtrů centrálních vysavačů. Ty si běžně poradí s částicemi o velikosti již od 0,1 mikronu, včetně bakterií, alergenů, ale i s vlhkostí. Jejich účinnost se pohybuje kolem vynikajících 98 %, přičemž sací výkon jednotky běžně překračuje 600 airwattů. Zde se musí mobilní vysavače hluboce sklonit, v tomto ohledu nemá centrální vysavač konkurenci.
Žádný kontakt s prachem
Životnost filtrů je velmi dlouhá a jejich údržba minimální. Čištění probíhá pouze několikrát do roka, kdy se filtr vyklepe do odpadního koše či popelnice. Co ocení všechny osoby s respiračními obtížemi, je možnost nasadit přes filtr papírový vak, který snižuje ulpívání nečistot. Sáček se při čištění filtru jednoduše uvolní a nechá spadnout na dno odpadní nádoby. Kontakt uživatele s nashromážděním prachem a nečistotami je tedy eliminován na naprosté minimum. A protože cílem uživatelů s alergií či astmatem je i tuto dlouhou údržbovou periodu co nejvíce prodloužit, je možné zvolit vysavač s velkou nádobou na nečistoty. Její údržba se provádí ještě méně často. Filtry některých výrobců se navíc dají pohodlně vyprat v pračce.
Ani voda není problém
S centrálním vysavačem je možné vysávat i vodu. U některých značek vysavačů je v takovém případě nutné přiřadit před zásuvky takzvaný separátor, aby se voda nedostala k sací jednotce, která není tomuto účelu upravena. Po vysávání se musí separátor vylít. Sofistikovanější jednotky jsou ale uzpůsobeny i styku s vodou, takže je možné vysávat mokrou podlahu bez přiřazení separátoru. Cena za jednotku pro mokré sání je srovnatelná s cenou jednotky pro suché sání doplněné separátorem. A když už mluvíme o ceně, rozhodně se nemusíme bát, že by vysavač zruinoval rodinný rozpočet.
Cena – velmi příjemné překvapení
Například základní modely zavedených značek centrálních vysavačů HUSKY a DUOVAC lze pořídit za méně než 15 000 korun bez daně, samozřejmě při zachování všech výše popsaných výhod. A konkrétně tito výrobci poskytují na sací jednotku unikátní doživotní záruku.
Příjemný bonusem je, že jejich vysavače jsou dle měření nejtiššími nabízenými výrobky na trhu. Včetně rozvodů, zásuvek a hadic vyjde instalace centrálního vysavače do běžně velkého rodinného domu asi na třicet tisíc korun, což je suma s ohledem na parametry velice rozumná. Je to dáno také tím, že vysavačové hadice jsou velmi dlouhé a mají tak perfektní dosah. Díky tomu stačí velmi malý počet zásuvek (na jednu až kolem 65 m2 vysávané plochy), rozvody tím pádem nejsou nijak přehnaně dlouhé a úspora je na světě.
Centrální vysavač je nejlepší realizovat ve fázi hrubé stavby, ale ani majitelé stávajících objektů nemusí zoufat. Instalace se dá řešit i dodatečně, v tom případě jsou trubkové rozvody vedeny v liště na zdi. A do třetice, montáž centrálního vysavače je možné provést i v bytě. Žádný alergik či astmatik tak již nemusí dále trpět.
Centrální vysavače HUSKY a DUOVAC dodává společnost Newag spol. s r. o., info@newag.cz, www.husky.cz, www.duo-vac.eu.
(PR)