Víte, co atopický ekzém u vás nebo vašeho dítěte vyvolává? Znáte příčinu?
Neznámá příčina atopického ekzému
Bohužel většina rodičů atopických dětí neví, co ekzém vyvolává. Co můžeme v takovém případě udělat, abychom minimalizovali rizika zhoršení, příp. odhalili to, co ekzém vyvolává?
1. Zamezte škrábání – pečujte o pokožku
Ať už známe či neznáme příčinu ekzému, musíme se snažit udržet pokožku v dobré kondici.
V akutní fázi ekzému používáme krémy a koupele předepsané lékařem. I v tzv. klidové fázi ekzému ale musíme pokožku pravidelně promazávat vhodným emolienčním přípravkem. Proti škrábání používáme speciální pyžama pro malé ekzematiky, která škrábání brání.
Pokud je pokožka vysušená po koupání, pomáhá sprchový filtr, který odstraňuje z vody chlor a další dráždivé látky.
2. Upravte byt, zejména pokoj atopika
Omezte kontakt s nejznámějšími alergeny (roztoči, pyly a spory plísní, zvířata nebo některé potraviny).
Cílem těchto úprav není dosáhnout sterilního prostředí, ale udržet kontakt s alergeny na rozumné (kontrolované) míře.
- Důležité je opatřit matraci a polštář protiroztočovým povlaky ze 100% bavlny.
- Prach stírejte na vlhko. Koberce a čalouněný nábytek vysávejte kvalitním vysavačem s účinnou filtrací, který zamezí víření alergenů při úklidu.
- Zbavte se zbytečného domácího textilu, na kterém se alergeny snadno zachycují, tj. zejména závěsů, přehozů a koberců.
- Zejména v topné sezoně je třeba hlídat vlhkost vzduchu. Suchý vzduch vysušuje sliznice i pokožku a může tak zhoršovat atopický ekzém. Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40-60 % Pokud je vlhkost nízká, používejte zvlhčovač vzduchu.
3. Zkuste pozměnit stravu
Průběh atopického ekzému ovlivňují i některé potraviny. Právě potravinové alergeny bývají častým spouštěčem ekzému – ať už je dítě konzumuje přímo, nebo se k němu dostanou přes mateřské mléko. Mezi nejčastější alergeny způsobující ekzém u malých dětí patří mléko.
Náš tip: Podrobnější informace najdete v článku Potravinové alergeny a atopie u dětí
Bohužel lékařské testy jsou zvláště u malých dětí mnohdy nepřesné a neodhalí příčinu potíží. Najít škodlivou potravinu můžeme zkusit sami.
4. Buďte v pohodě
V kritickém období se vyhýbáme různým dráždivým látkám, které by mohly příznaky zhoršovat – pobyt v zakouřeném nebo prašném prostředí, kontakt s těkavými látkami, čisticími prostředky a dalšími chemikáliemi atd. Na postižená místa by se neměly dostat nečistoty z plastelíny, křídy nebo písku.
Je prokázáno, že průběh ekzému zhoršuje také psychický stres. Rodiče by se měli naučit, jak svým dětem vytvářet prostředí pro spokojený život, a to od narození až do období dospívání. Snažíme se do rodinného života vnést lásku, pravidelnost a harmonii.
Známá příčina atopického ekzému
Pokud víme, že je ekzém provokován nějakým alergenem, dodržujeme opatření doporučovaná při přecitlivělosti na konkrétní alergeny:
- Alergie na potraviny (mléko, vejce, lepek)
- Alergie na roztoče
- Alergie na zvířata
- Alergie na plísně
- Alergie na pyl