Nesnášenlivost potravin se může projevovat mnoha způsoby. Nejde totiž jen o klasickou alergii, za problémy může stát také intolerance (nesnášenlivost) potravin, neschopnost těla zpracovat danou potravinu, či autoimunitní porucha.
Příznaky se mohou dostavit okamžitě nebo také až několik hodin po snědení problémové potraviny. V případě opožděných příznaků si člověk souvislost s jídlem vybavuje jen velmi těžce. Souvislá konzumace problematické potraviny může vést k chronickým problémům, pak je nalezení spojitosti téměř nemožné.
Příznaky obvyklejší u potravinové alergie
- svědivé pálení na rtech, v ústech nebo v krku, někdy až otoky
- pálení a slzení očí svědění v uších
- kopřivky, otoky, ekzémy
- potíže s dýcháním
- nevolnost, bolesti břicha, zvracení, průjmy
- anafylaktický šok: mdloby, kolaps, hrozí zástava dechu
Příznaky obvyklejší u potravinové intolerance a autoimunitních poruch
- reakce zažívacího systému: nadměrná plynatost, nevolnost, bolesti břicha, zvracení, průjmy, bublání a kručení v žaludku po jídle
- zvracení
- chronické průjmy
- úbytek hmotnosti
- chudokrevnost
- slabost, únava
- u dětí poruchy růstu
- jiné potíže: bolest hlavy, migréna, nepravidelný tep
Příznaky typické pro kojence a batolata
- atopický ekzém, akutní či chronická kopřivka
- zvracení, průjmy, bolesti břicha až koliky, neprospívání, nechutenství, krev ve stolici
- kašel, pískoty, dušnost, rýma, postižení spojivek, zahlenění
- chudokrevnost s nulovou odezvou na konvenční léčbu (železo apod.)
Problematické potraviny
Mléko
- u děti je častější alergie na mléčnou bílkovinu
- u dospělých intolerance laktózy
Lepek (obiloviny)
Sója
Ořechy
Ryby
Kakao
Ovoce (některé druhy)
Zelenina (některé druhy)
Alergie na potraviny
Je způsobena přecitlivělostí imunitního systému na potravinu. Alergická reakce se může projevit krátce po požití potraviny nebo až s časovým odstupem několika hodin. Alergikovi stačí relativně málo „jeho“ alergenu, aby se reakce objevila.
Diagnostika potravinové alergie se provádí u alergologa. Více v článku Diagnostika potravinové alergie a intolerance.
Návody, jak na konkrétní alergie:
První pomoc při alergii na potraviny
Při slabších formách alergické reakce představují první pomoc antihistaminika, která alergické reakce tlumí a zmírňují. Při těžkých alergických reakcích a zvláště opakujících se by měl mít alergik u sebe autoinjektor s adrenalinem.
Intolerance potravin – „nepravé“ alergie na potraviny
Pod pojmem potravinová intolerance se může skrývat několik různých onemocnění. Pokud nám nějaká potravina způsobuje zdravotní problémy, většinou je příčinou nedostatek nějakého enzymu v našem zažívacím systému, který je zodpovědný za štěpení některé složky této potraviny. Příčina může být i v imunitním systému, nicméně nežádoucí reakce vznikají jinak než při alergii.
Příznaky se trochu liší podle druhu potravinové intolerance. První se obvykle objevují 15 až 60 minut po pozření „nedovoleného“ množství netolerované potraviny. Vážnost příznaků závisí na stupni nedostatku rozhodujícího enzymu. K vyvolání potíží je obvykle potřeba velká porce dané potraviny.
Intolerance laktózy
Patří mezi nejčastější potravinové intolerance objevující se u dospělých. Je způsobena nedostatkem zažívacího enzymu zvaného laktáza, který je zodpovědný za štěpení laktózy.
Diagnostika laktózové intolerance se provádí nejčastěji na gastroenterologii. Více v článku Diagnostika potravinové alergie a intolerance.
Rady pro život s touto poruchou najdete v sekci Intolerance laktózy.
Celiakie
Celiakie neboli intolerance lepku s imunitou souvisí, i když rovněž nejde o alergii v obecně známem slova smyslu. Patří mezi choroby autoimunitní, protože při ní imunitní systém po snědení lepku útočí proti tenkému střevu.
Pokud se lepek ze stravy nevyřadí, příznaky se mohou zhoršovat. Může se dostavit řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, cukrovka nebo dokonce rakovina lymfatických žláz nebo střev.
Diagnózu celiakie provádí nejčastěji lékaři zvaní gastroenterologové. Více v článku Diagnostika potravinové alergie a intolerance.
Rady pro život s touto poruchou najdete v sekci Celiakie.