Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450

Sluneční alergie

Sluneční alergie. Co se pod tímto pojmem opravdu skrývá? Co ji způsobuje? Jaké jsou příznaky a způsoby léčby? Na tyto a další otázky odpovídá ve svém článku dermatoložka MUDr. Daniela Kaňovská.

UV záření může pomáhat i škodit
Dopadající sluneční záření je tvořeno několika složkami, které se liší svou vlnovou délkou:

– infračervené paprsky
- viditelné světlo
- ultrafialové záření (asi 10 %)

Ultrafialové záření (UV) se dále dělí na tři typy: UVC (vln. délky 40–280 nm) je pohlcováno atmosférou, UVB (280–320 nm) a UVA (320–400 nm) se vzájemně liší hloubkou průniku do kůže a působením na kožní struktury.

UV záření ovlivňuje pozitivně i negativně průběh některých kožních chorob (lupénka, ekzémy, opary nebo akné), podílí se na vzniku samostatných onemocnění, urychluje stárnutí kůže a vznik kožních nádorů. Pod odborným dohledem se však UV záření určitých vlnových délek využívá k léčbě některých kožních onemocnění.

Přecitlivělost může způsobovat více faktorů
Reakce kůže na UV záření lze hodnotit jako normergické (přiměřené) a hyperergické (nadměrné). Do skupiny hyperergických spadají projevy fototoxické a fotoalergické.

Fototoxické reakce jsou způsobené zvýšenou citlivostí kůže vůči UV záření podmíněnou zevně či vnitřně podanými látkami. Vznikají při celkovém užívání některých antibiotik, léků na snížení vysokého tlaku, protizánětlivých léků, psychofarmak a jiných. Z místně používaných léčiv jsou nejčastějšími vyvolavateli protizánětlivé gely a krémy, dehet, ale také rostlinné šťávy a parfémy. Zjednodušeně lze tento jev popsat jako „snadné spálení“.

Fotoalergické reakce vznikají u vnímavých pacientů a mají alergickou podstatu. Působením UV záření vzniká z látek vlastních či přijatých alergen, který dále vyvolává alergickou reakci na kůži. Projevy přetrvávají delší dobu a u některých typů se mohou stát chronické.

Sluneční alergii může zmírnit „otužování“ světlem
Nejčastějším fotoalergickým projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, označovaná lidově jako sluneční ekzém, sluneční alergie. Postihuje zpravidla ženy mezi 20. a 40. rokem věku při prvním jarním oslunění nebo i uprostřed léta při velmi prudkém slunění (příjezd na dovolenou k moři). Projevy vznikají za hodiny až dny po oslunění. Mohou být velmi různorodé: od svědivého zarudnutí, přes „krupičku“ až ke splývajícím mokvajícím puchýřkům. U jednoho pacienta má onemocnění vždy stejný vzhled. Typický je pro něj tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže „otužuje“, projevy jsou mírnější, stejně tak po návratu od moře se potíže již v sezoně nevrací.

V léčbě se využívá antihistaminik celkově, místně protisvědivých zásypů, tekutých pudrů, např. s taninem, kortikoidů místně, v těžkých případech i celkově. U některých pacientů má velmi dobrý efekt předsezonní světloléčba – postupné otužování kůže malými a stoupajícími dávkami UVA a UVB záření. Také byl pozorován částečný pozitivní efekt beta karotenu v tabletách. Nejdůležitějším preventivním opatřením je používání ochranných opalovacích krémů proti UVA i UVB záření, které je nutno používat i při užívání beta karotenu či po absolvované světloléčbě.

Sluneční kopřivka má rychlý nástup
Vzácnější, ale dramatičtěji probíhající je sluneční kopřivka: alergická reakce vyvolaná UV zářením, podmíněná alergií I. (časného) typu. Vzniká po několika minutách slunění výsevem svědících kopřivkových pupenů na kůži. Tyto mohou splývat do větších ložisek až otoků. V těžších případech je výsev provázen celkovými příznaky, např. bolestmi hlavy, nevolností, poklesem tlaku nebo kolapsovým stavem. V lehčích případech odeznívá do dvou hodin. V léčbě je vždy nutno odejít ze slunce, podávají se celkově antihistaminika, někdy kortikoidy. Jako prevence se opět využívá ochranných opalovacích krémů proti UVA i UVB, a to i před krátkodobým pobytem venku, také zvyšování tolerance kůže postupným ozařováním UVA a UVB před sluneční sezonou a celkově podávanými léky ze skupin antimalarik a kortikoidů.

Výběr vhodného opalovacího přípravku

V první řadě je důležité vědět, pro jaký typ pokožky opalovací přípravek potřebujete. Nebudeme se věnovat výběru z hlediska fototypů (zde platí, čím světlejší pokožka, tím větší faktor), ale vezmeme v úvahu potřeby pokožky atopické, alergické či citlivé.

1. Pokožka s atopickým ekzémem

Zde jsou nejvhodnější přípravky na bázi čistých minerálních filtrů, bez parfemace a chemických filtrů, které mohou zhoršit stav atopické pokožky. Ideální je faktor 50, který zajistí vysokou ochranu před slunečním zářením. Velmi vhodná je i pro malé děti.

2. Pokožka se sklonem k ‚sluneční alergii‘

Pro osoby trpící sluneční alergií, která se projevuje nepříjemnou kožní vyrážkou a svěděním, je doporučována extrémní sluneční ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK přípravky s faktorem 50+. Dále jsou vhodné pro velmi světlou pokožku, která má sklon ke spálení, citlivou pokožku a jako ochrana v extrémních podmínkách (moře, hory, tropy).

3. Péče po opalování

Pokožce je třeba věnovat zvýšenou pozornosti i po opalování. Výběrem vhodného přípravku pokožku po slunění zklidníte a dodáte i potřebné živiny a hydrataci.

Související články

Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Na sluníčko s dvojí silou
Alergie v létě

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Opalovací přípravky Sluneční alergie

Související články

Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Kdo má se sluníčkem nejlepší vztahy, udělá cokoli, aby mu byl nablízku – kdykoli a kdekoli. Komu však přátelství s ním...
Atopický ekzém Alergie na slunce
Slunce ano, pigmentové skvrny ne!
Na sluníčko s dvojí silou
Léto nás baví. Rádi si užíváme zaslouženého volna, koupání venku a nádherných horkých dnů plných slunečních paprsků… Ale...
Alergie na slunce
Na sluníčko s dvojí silou
Alergie v létě
Léto patří k nejkrásnějším obdobím v roce, užíváme si zasloužených dovolených, více času trávíme venku v přírodě.
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na slunce Alergie na pyl
Alergie v létě
Jak se chránit před sluncem při sluneční alergii
Jaké opalovací přípravky a další možnosti ochrany pokožky existují?
Alergie na slunce
Jak se chránit před sluncem při sluneční alergii
Fototoxické reakce – nepravé alergie
Které reakce na sluníčko se mohou tvářit jako alergické, i když s alergií nemají nic společného?
Alergie na slunce
Fototoxické reakce – nepravé alergie
Fotoalergické reakce
Jak se poznají skutečné alergické reakce na slunce? Jak se s nimi vypořádat?
Alergie na slunce
Fotoalergické reakce
Bezpečné opalování citlivé pokožky – tipy pro protisluneční ochranu při atopickém ekzému nebo sluneční alergii
Při opalování citlivé pokožky je třeba dbát na správný výběr opalovacích přípravků. Ať už se jedná o atopický ekzém...
Atopický ekzém Alergie na slunce
Bezpečné opalování citlivé pokožky – tipy pro protisluneční ochranu při atopickém ekzému nebo sluneční alergii
Diagnóza a léčba sluneční alergie
Jak nám může pomoci lékař? Co nám může doporučit?
Alergie na slunce
Diagnóza a léčba sluneční alergie

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Byl jsem velmi spokojený, protože zboží došlo v podstatě druhý den po objednávce. Výborné. Děkuji“
Ověřený zákazník před 2 dny
  • rychlost doručení
Ověřený zákazník před 2 dny
„Rychle a v pořádku, výborná cena“
Ověřený zákazník před 2 dny