Klíčem úspěšné léčby je sám pacient – měl by pochopit, proč u něj došlo k rozvoji atopického ekzému a jaký je jeho pravděpodobný průběh. Najít si kvalitního dermatologa je důležité, pacient však musí být přístupný též režimovým změnám a úpravě životního stylu.
Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí
Cílem je odstranit všechny zhoršující faktory, které jen odstranit lze. Pro rizikové rodiny, kde se AE vyskytuje vedle jiných projevů atopie (alergie, astma, atd.), je určen díl č. IV – Prevence atopického ekzému – tedy opatření ještě před narozením potenciálního pacienta.
Potravinové alergeny jsou obvykle prvními alergeny, s nimiž se dítě setká. Potravinové vlivy souvisejí s atopickým ekzémem kojenců a batolat relativně často (udává se, že 30–50 % malých dětí s AE trpí potravinovou alergií). Souvislost potravy s atopickým ekzémem bude více prodiskutována v dalších třech dílech.
Po 3. roce většinou (avšak ne vždy!) již nemá dietní opatření takový význam. Štafetu zhoršujících vlivů v tomto období většinou přebírají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se navíc negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AE vliv ještě hormonální změny.
Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné:
1. praní
Používejte hypoalergenní přípravky. Na trhu je celá řada pracích prostředků určených ekzematikům. I v případě kvalitních praček se doporučuje dávat navíc máchací režim, aby se odstranily stopy tenzidů.
Aviváž u ekzematika vynecháme. Změkčení prádla zvládne ocet (přidáme do přihrádky na aviváž) – ten navíc pomáhá odstranit zbytky pracího prášku. Na vůni prádla se přídavek octa negativně nepodepisuje, naopak. V lokalitách s tvrdou vodou lze do prací lázně přidat prací sodu, která (vedle ochrany před vodním kamenem) zvýší účinnost praní. Co se praní lůžkovin ekzematika týče, perte ve vodě alespoň 60 °C horké (opatření mj. proti roztočům).
2. koupání
Dodržujte pravidlo ekzematika – pravidlo tří. Koupejte jednou za 3 dny, délka koupele max.3 minuty a po koupeli promazat krémem do 3 minut. Co se koupelové kosmetiky týče, používají se hypoalergenní přípravky na mytí (někdy postačí, hlavně u nejmenších ekzematiků, pouze voda). O kosmetice, včetně té koupelové (a o přídavcích otrub, soli atd. do koupele) je díl šestý tohoto seriálu. V něm se mimo jiné dovíte, že není ekzém jako ekzém, takže kosmetiku, včetně té koupelové, tomu přizpůsobujeme.
3. bavlněné oblečení
Používejte striktně bavlněné oblečení. Zejména vlna velmi dráždí.
4. bavlněné návlečky na ruce
Návlečky se vám budou hodit u nejmenších hlavně v noci – dítě nebude tak poškrabané. Ekzém často svědí právě v noci, úměrně k teplotě v místnosti (tím urputnější svědění, čím vyšší je teplota v ložnici). Návlečky se rodičům malých dětí velmi osvědčily, stejně jako časté stříhání nehtíků dítěte). Lze je snadno ušít nebo si je koupit. Již delší dobu jsou na našem trhu k dostání speciální bavlněná pyžamka pro ekzematiky.
5. bezalergenní prostředí (roztoči, zvířata atd.) v domácnosti
zásady:
…lépe než koberce je volit omyvatelné podlahy (plovoucí, korek, marmoleum atd.)
…pokud máme doma koberce, efektivní řešení je kvalitní vysavač
…přikrývky volíme z dutých vláken (peří je nevhodné, protože se nedá pravidelně prát).
…na matrace (i molitanové) a na polštáře a peřiny volíme v případě roztočové alergie speciální protiroztočové povlaky.
…v případě inhalačních alergií (hlavně roztoči, srst, ale i pyl) pomáhá nemít doma žádného „chlupáče“ (kočka, morče, pes atd.) – lépe je, pokud je chlupáč na zahradě. Dříve než zvířátko nemilosrdně „odlifrujete“ z bytu či zahrady, zkuste je dát na 14 dní přátelům či příbuzným, a když se po návratu chlupáče zdravotní stav nezhorší, buďte se zvířátkem doma i nadále. Někdy je v takovém okamžiku možné dokonce zhoršení ekzému – psychika dítěte negativně zareaguje na absenci jeho oblíbeného zvířátka. Takže rozumně – vyzkoušejte a uvidíte.
…pakliže je to potřeba (byt v prašné lokalitě atd.), poraďte se o vhodném použití čističky vzduchu, která sníží prašnost a množství alergenů
…nekouření doma je samozřejmostí
6. vlhkost a teplota domácího prostředí
Optimální vlhkost je 45–55 % v závislosti na ročním období (vyšší vlhkost znamená možné množení plísní). Je-li to potřeba, zvažte používání zvlhčovače nebo naopak odvlhčovače. Teplota přes den má být kolem 21–22 °C, noční teplota cca o 2 °C nižší (zapocení zvyšuje svědivost AE). S teplotou a zapocením souvisí také oblékání malého ekzematika- „nabalování“ by opět mohlo znamenat zapocení. Vlhký zátylek dítěte znamená, že jste to přehnali s množstvím vrstev oblečení.
7. psychická pohoda
Jeden z nejdůležitějších bodů. Je pochopitelné, že „dobrá rada“ typu „ZŮSTAŇ V POHODĚ“ způsobí zatmění před očima mamince, která má za sebou nejednu noc, kdy se kvůli neustálému drbání a hlídání ruček svého miminka nevyspala. Dobře a upřímně míněná rada proto zní: snažte se bojovat s AE (ať už pomocí režimových opatření, hledání alergenů – souvisí s najitím kvalitního odborníka), a při tom všem se pokuste zůstat v klidu.
Péče o kůži, kosmetika, lokální léčba
Toto téma je náplní dílů šestého a sedmého, které jsou oba věnovány lokální léčbě AE (tj. léčbě pokožky). V díle sedmém se také zmíníme o použití léků antihistaminik.
Specifická nebo nespecifická desenzibilizace (vakcíny, autovakcíny, séroterapie), některé imunomodulační přípravky
Tato léčba, která je vedle režimových opatření a léčby lokální vhodná zvláště pro ekzematiky s alergií na vzdušné alergeny, spadá výhradně do rukou alergologa. Proto se k ní v tomto seriálu podrobněji zmiňovat nebudeme.
Světloléčba (fototerapie)
Tato léčba je vhodná spíše pro dospělé. Světloléčba se provádí 3× týdně, po dobu 1–3 měsíců, pro dosažení účinku je nutná pravidelnost. Návštěva solárií nebývá účinná a není z důvodů bezpečnosti ani vhodná. Světloléčba ale nefunguje univerzálně na každého – někdo ultrafialové světlo nesnese, připaluje se nebo nesnáší teplo a pocení. Také není vhodná v akutním stadiu ekzému. Po fototerapii, podobně jako při slunění, dochází k určitému vysušování, tedy je nutné kůži dostatečně promazávat. Problematická je fototerapie u dětí (rizika UV záření atd.). Tato léčba (coby doplněk léčby zevní) se proto u dětí příliš nedoporučuje. Vhodnost světloléčby posuzuje zkušený fotodermatolog. Přirozenou formou fototerapie je léčebný pobyt u moře, v lázních či vysokohorský pobyt. Slunění má být rozumné, tj. spíše pohyb na slunci než klasické opalování, střídání slunce a stínu a rozhodně mimo intenzivní svit (11:00 –14:00). Účinky u těchto pobytů jsou komplexní, tedy nejen vliv ultrafialového slunečního světla, termální či mořské vody, ale i relaxace a kombinace s dalšími příznivými vlivy.
Alternativní medicína
Existuje celá řada léčebných metod spadajících pod tento název (akupunktura – ta se údajně jeví jako metoda nejserióznější, homeopatie, aromaterapie, bylinné léčby, EAV neboli elektroakupunktura atd.). U těchto metod není sice účinnost vědecky, objektivně prokázána, mohou však mít efekt v kombinaci s dalšími léčebnými metodami a režimovými opatřeními. Ať už zvolíte metodu jakoukoli, vždy se doporučuje zjistit si její bezpečnost, účinnost a také reference na jejího poskytovatele. Před vyzkoušením některé z alternativních metod je dobré konzultovat svou volbu s odborníkem (dermatolog, alergolog, pediatr atd.).
Psychoterapie
Již jsme si řekli v úvodu, atopici jsou zvláště citliví jedinci, kteří viditelné projevy své nemoci těžko snášejí (zvláště pak v „citlivých obdobích“, jako je puberta). Předpokladem úspěchu léčby je aktivní postoj pacienta k vlastní chorobě, nalezení kvalitního lékaře a spolupráce s ním. Velkou roli hraje opakované informování, vzdělávání a výchova nemocných, včetně rodičů (a často i prarodičů), dle situace i ve škole či v zaměstnání. Pomoci může klinický psycholog rozborem situace, nácvikem relaxačních technik (autogenní trénink, jóga). Při obtížích tohoto druhu se tedy nerozpakujte kontaktovat psychologa či psychiatra (ať už máte doma dítě, které jeho AE velmi trápí, nebo jste rodič, který těžko snáší boj s touto nesmírně obtěžující chorobou). Protože AE ovlivňuje mimo jiné také volbu povolání, i toto se doporučuje s psychologem probrat a zvážit možné eventuality a možnosti uplatnění dospívajícího člověka.
Další články speciálu Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy (děti do tří let)
Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Díl 4. Prevence atopického ekzému
Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Díl 6. Ošetřování atopické pokožky