Je těžké dát obecné rady všem nově diagnostikovaným celiakům, jak se postavit k bezlepkové dietě. Každý celiak vnímá svou nemoc jinak. Závisí to třeba na věku...
Trochu jiné je to u dospělého člověka, který má pocit, že bez čerstvých rohlíků a chleba se to nedá přežít. Trochu jiné je to u teenagera, který si buď myslí, že to zvládne levou zadní, anebo že dietu nemusí držet vůbec a ono to nějak dopadne. Jiná situace nastane, pokud je celiakem malé dítě.
Můžete se mnou nesouhlasit a brát rady jako povrchní, ale stejně se alespoň pokusím zformulovat pár základních pravidel.
Pokuste se nad nově vzniklou situaci povznést
Uvědomte si, že ZNÁTE SVOU DIAGNÓZU a VÍTE, že jediným lékem pro vás je BEZLEPKOVÁ DIETA.
Uvědomte si, že existují spousty pacientů, kterým lékaři nedokážou říci, co je příčinou jejich vleklých potíží. Desítky pacientů s nevyléčitelnými chorobami, na které není žádný lék…
Nepropadejte panice
Berte bezlepkovou dietu jako změnu ke zdravému životnímu stylu, který vám udělá jenom dobře na těle i na duši.
Je všeobecně známo a historickými fakty podloženo, že naši předci nekonzumovali takové množství bílé mouky, která obsahuje vysoký podíl lepku, ale využívala se spíš vyjímečně v neděli a ve svátek.
Pekla vdolky z bílé mouky sypala je perníkem.
„Nezalepovali si lepkem střeva“ tak, jako je tomu u naší populace, kdy je lepek jako pojivo použit v mnoha a mnoha potravinách.
Navíc starší odrůdy pšenice, jako jsou například špalda či dvouzrnka či v Egyptě využívaný předchůdce pšenice kamut, neměly ve svých obilkách takovou koncentraci lepku a tuto vlastnost získaly odrůdy až moderním dlouhodobým šlechtěním.
Snažte se být informovaní a nebojte se zeptat
Informujte svojí rodinu o tom, jak se máte stravovat a co to bude do budoucna pro vás i pro ně představovat.
Nechte si od lékaře-specialisty vyložit a upřesnit váš zdravotní stav. Kontaktujte bezlepkovou poradnu, které bývají v nemocnicích), bezlepkové sdružení atd. Najděte si informace na internetu, v médiích, tisku. Pořiďte si bezlepkovou kuchařku.
Ujasněte si, v jakých potravinách je lepek a v jakých není. Domluvte se s rodinou, jak budete doma vařit bezlepková jídla, jak se budete stravovat v práci, na dovolené, v nemocnici (porodnici) apod.
Pokud je celiakem vaše malé dítě či teenager – vysvětlujte
Vysvětlete, PROČ něco jíst MŮŽE a něco NE, vysvětlete mu, PROČ ho bolelo bříško a teď už nebude, vysvětlete, PROČ mělo tu ošklivou vyrážku a ta časem zmizí. Vysvětlete, PROČ mu zkrátka bude lépe, pokud bude jíst, to co mu připravíte nebo co mu doporučíte.
Informujte v tomto směru příbuzné – babičky, tety, známé. Vyhnete se tak tatrankám při návštěvě a podobným nepříjemnostem.
Zkuste vysvětlit a domluvit bezlepkové stravování ve školním zařízení. Dle výkladu hlavního hygienika záleží pouze na řediteli školského zařízení, jak se k situaci jakéhokoliv dietního stravování postaví.
Nad komentáři typu „Vaše dítětě má bezlepkovou dietu? To je teda chudák.“ se povzneste a dotyčnému a tím i přítomnému dítěti dejte najevo, že žádný chudák není a že jí pouze zdravěji a rozmanitěji než celý zbytek dětské populace.
Pokud vám připadá, že to psychicky vy nebo váš potomek neunesete, nebojte se a nestyďte kontaktovat dětského psychologa, který s vámi nastalou situaci probere.
Upečte do školy či školky nějakou bezlepkovou dobrotu pro spolužáky – v rámci MDD nebo narozenin – ať i ostatní děti či učitelé vidí, že to může být chutné a dobře to vypadat. Může jít o vánoční cukroví, narozeninový dort, masopustní koblížky apod. Nebudou brát potom vaše dítětě jako exota.
Vysvětlete učitelkám zejména v MŠ, že při rozdávání drobných pamlsků nesmí vaše dítě omezovat tím, že to asi nesmí. Jeden bonbon nebo žvýkačka ho nijak nepoškodí. Více je pro něj bolestné psychické vyčlenění tímto krokem pedagoga.