Teplé dny jsou tady a s nimi přichází kromě příjemné nálady i nepříjemné záležitosti v podobě bodavého hmyzu. Jejich bodnutí je nepříjemné a bolestivé, ale pro některé může být i životu nebezpečné. Především se jedná o jed včel, vos a sršní.
Nejčastější reakcí je zarudnutí v místě vpichu a bolestivý otok. Jeho nebezpečí je i v tom, že tak jak natéká směrem ven, tak může natékat i směrem dovnitř. To je nebezpečné třeba v okolí tepny nebo žíly na krku, kde může způsobit smrt zadušením, vysvětlila problém lékařka Jana Neubergerová. V ojedinělých případech může dojít i k reakci, která může být životu nebezpečná a kterou nazýváme anafylaktický šok. Včelí jed obsahuje alespoň osm různých látek, z nichž enzymy jsou obzvláště alergizující. Po prvním bodnutí je většinou postižené místo jen mírně nateklé a svědí. Mohou se objevit i dechové potíže, horečka a nevolnost. K alergickému šoku může dojít přímým vniknutím jedu do krve, v tu chvíli je třeba okamžitě volat lékaře. Každý alergik by měl mít u sebe tablety anthistaminika, při těžším průběhu okamžitě vyhledat lékaře.
Reakce a jejich stupně
1.stupeň – Reakce kůže:svědění, začervenání, bolestivé otoky, pupínek…
2.stupeň – Reakce kůže:stejná jako u 1.stupně, s tím rozdílem, že se objevuje nevolnost, zvracení, krvácení z nosu, potíže s dýcháním, zrychlení srdečního tepu, chrapot.
3.stupeň – Reakce kůže: stejná jako u 1.stupně, navíc se objevuje nevolnost, zvracení, neúmyslné vyprazdňování stolice, otoky hrtanu, modročervené zabarvení kůže a sliznice, šok, bronchospazmus ( svalová křeč podobná jako u astmatu )
4.stupeň – Zástava dechu, zástava srdečního oběhu – již zmiňovaný anafylaktický šok
Jak na žihadlo?
Ostrým předmětem, pinzetou nebo popř. nehtem žihadlo opatrně vyjměte a místo vpichu chlaďte mokrým obkladem. Včelí žihadlo nikdy nevyndávejte přímo za jedový váček, jeho zmáčknutím byste si totiž vstříkli do těla další dávku jedu. Je vhodné postižené místo potřít speciálním přípravkem, který zmírňuje otok a svědění a dále je dobré podání anthistaminik. Alergik by měl mít u sebe i autoinjekční pero s adrenalinem. Je-li rekce velmi silná, může být nezbytné podání injekce adrenalinu a hospitalizace.
Preventivní opatření a praktické rady
- nechodit v trávě bez obutí
- nenosit pestré oblečení (včely přitahuje žlutá barva)
- hmyz agresivně reaguje na jakékoli silné pachy, včetně alkoholu
- nejezte venku žádné sladkosti a nepijte sladké nápoje, láhve vždy pečlivě zavírejte
- když vás začnou obletovat včely nebo vosy, zůstaňte v klidu a nemáchejte hlavně kolem sebe rukama, rychlé pohyby je nejvíc dráždí
- nejhorší reakce na hmyzí jed je v době rozkvětu máku, to jsou včely nejagresivnější, dbejte proto zvýšené pozornosti
„Babské“ rady /dle vlastního uvážení/
- místo vpichu je dobré potřít rozkrojenou cibulí, slabým roztokem octové vody nebo alkoholem
- pokud není po ruce ani jedno, je dobré si žihadlo alespoň pomočit a moč na něm nechat zaschnout
- jsme-li v přírodě, je dobré bodnutí zabořit do bláta a nechat ho chvilku působit, místo prý neoteče a nebude tolik bolet
- když dostaneme „bodanec“ do úst nebo do jazyka, je dobré rychle začít cucat led, lízat zmrzlinu nebo dát do úst navlhčenou sůl, pak vyhledat lékaře
- ošklivé nateklé bodnutí, které pálí a sálá teplem, je dobré natírat studeným mátovým odvarem. můžeme ho i natřít ledovou smetanou, tvarohem
- u alergika, při sršním nebo vícečetném bodnutí a v místech, kde je to možné, například u končetin, je dobré pro transport k lékaři použít škrtidlo (podobně jako u hadího kousnutí)
- nateklé píchnutí dřív splaskne, pokud na něj dáme rozdrcený list jitrocele nebo břečťanu
- svědivé včelí bodnutí přestane dřív svědit, pokud ho budeme natírat včelím medem.
Zdroj: časopis Maminka (autorka Markéta Vopěnková) a Blesk.cz