Je to jako u většiny jiných nemocí. Když se neléčí, mohou se komplikovat. Bohužel, při našem současném životním stylu a v aktuálním životním prostředí se projevy alergie postupně zhoršují.
Dochází k rozšiřování alergických reakcí na nové alergeny, prodlužuje se pylová sezona. Alergická rýma je významným rizikovým faktorem pro vznik průduškového astmatu. Alergický zánět, který není pod kontrolou, organismus vyčerpává.
Zanedbávaná sezonní alergie se může promítnout i do častější nemocnosti v zimním období. Na sliznicích dýchacích cest, které jsou oslabené a poškozené alergií, se mohou snáze uchycovat infekce. Stojí tedy za to s alergií něco dělat – alespoň svépomocí.
Může alergie časem sama vymizet?
Na to jsme se zeptali doktorky Lenky Mišunové, alergoložky.
„Na pyly ani jiné alergeny si tělo samo od sebe nezvykne. Pokud by si tělo mohlo na pyly vzniknout, proč by docházelo k tak dramatickému nárůstu počtu alergiků? Pylová alergie může vymizet bez léčby pouze pokud člověk například změní svůj životní styl – odstěhuje se do oblastí, kde je výskyt pylů nižší, či pravidelně tráví pylovou sezonu na horách či u moře.“
A co historky lidí, kterým alergie sama zmizela?
„Někteří pacienti tvrdí, že jejich alergie vymizela i bez léčby. Po podrobném vyšetření se ovšem ukazují nové skutečnosti a potíže, které pacienti s alergií nespojují. Nejčastěji udávají, že dříve při kontaktu s pylem docházelo k nepříjemnému pálení a svědění očí, kýchání a silné rýmě, a nyní tyto potíže údajně vymizely. Ale zapomínají, že projevy zhoršeného dechu, častá nemocnost, kašel či otok v ústech po požití potraviny jsou důsledkem zhoršené alergie, neboť alergický zánět z horních cest dýchacích se přesunul do jiných oblastí těla.“
Kdy je nejvyšší čas zajít k lékaři?
Pokud člověk trpí pylovou alergií jen několik dnů až týdnů v roce a jeho stav se výrazně nezhoršuje, může se léčit sám. Doktorka Mišunová přesto doporučuje vyšetření u alergologa, aby se alespoň předešlo zhoršování nemoci. „Při zhoršování dochází ke vzniku nových druhů alergií – například potravinových, kožních – nebo k prohloubení alergických potíží – z původní alergické rýmy se může vyvinout astma.“
Doba, kdy je vhodné zajít k doktorovi, se pozná i jinak. „Původní krátké několikadenní období potíží se rozšiřuje na několik týdnů. Potíže se objevují i v situacích, které dříve problémy nedělaly.“ Mohou nastat stavy, se kterými už si sami neporadíme.
S vyšetřením neotálejte
Návštěvu alergologa rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Alergologové jsou zvláště v pylové sezóně velmi vytížení a objednací lhůty se mohou protáhnout na několik týdnů. K první návštěvě je žádoucí mít doporučení od obvodního lékaře.
Opatření v domácnosti
Před pylovými alergeny není bohužel ušetřena ani domácnost, kam si pyl přinášíme jednak sami na sobě, na oblečení, na vlasech, ale i větráním, které je nepochybně nezbytné i v pylové sezóně. Jak si s alergeny doma poradit? S pylem, ale i viry, bakteriemi, sporami plísní a dalšími alergeny si v domácnosti poradí kvalitní čistička vzduchu. Pylu, který proudí do domácnosti okny, dokážete zabránit instalací protipylových sítí do oken.